Vyhledat na webu

Zavřít
Zpět na články

Tip #5 - ETF vs. podílové fondy. Jaký je rozdíl?

27/08/2021
Spoření
Investice a vývoj
Fin tipy
Peníze a vy

ETF (Exchange-traded fund) neboli burzovně obchodované fondy jsou alternativou podílových fondů. Je zde však několik podstatných rozdílů, kterých by si investoři měli být vědomi.

20210827_060154667_iOS.jpg

25.9.2019 (Očima Martina Mašáta)

Podílové fondy jsou striktně regulovány a jejich ocenění, limity a obchody hlídají depozitáři. Jejich cena se počítá většinou jednou denně. ETF je obchodovatelný cenný papír, který sleduje vývoj ceny konkrétního koše, resp. indexu cenných papírů.

Záleží na likviditě, ale cenu ETF lze svým způsobem dostat kdykoliv během dne a ETF ihned zobchodovat neboli nakoupit/prodat daný index. ETF se snaží dohnat nedostatek regulace tím, že samy následují regulaci nastavenou pro podílové fondy, a tak lze již nyní najít ETF, které jsou regulovány pomocí UCITS směrnic.

Kupovat průměr, či hledat nadprůměr – to je, oč tu běží?

Velkou výhodou či nevýhodou ETF je, že je nikdo aktivně neřídí, a tedy slepě následují daný podkladový index (koš). Prostě a jednoduše podle peněz, co do nich plynou, koupí daný počet cenných papírů, který vyplývá z aktuálních vah v indexu. Investují tak například i do akcií nebo dluhopisů firem, které by si racionálně uvažující investor nikdy nekoupil. Na rozdíl od podílových fondů, kde se portfolio manažeři aktivně snaží nevhodným cenným papírům vyhnout nebo naopak nakoupit více akcií levných a potenciálně úspěšných firem.

Absence aktivního portfolio manažera a snížená nutnost analýz trhu umožňují ETF správcům aplikovat minimální náklady, a ETF mají proto řádově levnější poplatky za správu. Velkou nevýhodou ETF je nutnost jejich obchodování na finančních trzích, což od klientů vyžaduje zřízení investičního účtu, úhradu poplatků za obchody a v neposlední řadě výběr vhodných ETF. V případě problémů na finančních trzích může klesnout likvidita ETF nebo se radikálně zvýší poplatky, a tedy tzv. spread mezi nákupní a prodejní cenou.

Malé trhy mají smůlu

Další nevýhodou je to, že ETF jsou vhodné hlavně pro likvidní trhy se známými indexy. V případě speciálních a většinou nelikvidních trhů (realitní, český …) nelze ETF vytvořit nebo je jeho obchodování extrémně drahé. Zde se ETF nemůžou a ani nestanou alternativou k podílovým fondům.

Proto jsme doteď neviděli smysluplné ETF na české akcie a také dluhopisovým trhům se ETF často úspěšně brání. Podobně neexistují čisté mutace ETF v české koruně, což je velkým omezením pro tuzemské investory. V současnosti se začaly objevovat také aktivně spravované ETF, nicméně klient v tu chvíli svěřuje své peníze určitému magickému black boxu, u kterého musí věřit, že bude jeho model fungovat.

Partners ETF Solution je levná cesta k aktivní správě

Partners fondy nyní ETF hojně využívají, protože mohou pomocí nich velice rychle a levně zainvestovat do různých regionů, sektorů a podchytit žádoucí tržní faktory. Investice skrze jednotlivé akcie či jiné cenné papíry by v takovém případě bylo těžké rychle analyzovat a následná realizace stovky obchodů by byla zbytečně nákladná. Pomocí ETF lze změnit alokaci portfolií velice rychle, a přitom se stále zachovává plná diverzifikace.

V rámci podílových fondů tak ETF pomáhají aktivní správě s minimem nákladů. Navíc Partners fondy mohou i nadále aktivně spravovat měnové riziko, což samotné ETF nyní pro české klienty nenabízejí. ETF tedy poskytují fondům Partners Universe 6, Partners Universe 10, Partners Universe 13 a Partners 7 Stars obrovské možnosti při zachování vysoké likvidity a diverzifikace. Tímto způsobem investování se jejich klientům otevírají trhy a cenné papíry, kam by fondy samy o sobě nebo klienti samotní měli ztížený přístup. To vše při nulových vstupních poplatcích, nízkém TER a dlouhodobě nadprůměrné výkonnosti.

Převzato z článku Martina Mašáta a dat Partners investiční společnost

Podobné články

Zajímavosti a rady ze světa financí

Tip #5 - ETF vs. podílové fondy. Jaký je rozdíl?

Tip #10 - Princip dvou účtů?

Systém dvojích účtů je jednoduchý, ale účinný prostředek k uspořádání financí. Tato osvědčená taktika usnadňuje sledování výdajů, správu trvalých příkazů a poskytuje přehledný pohled na příjmy a výdaje. V tomto článku prozkoumáme, co tento systém zahrnuje
Zjistit více ...
Tip #5 - ETF vs. podílové fondy. Jaký je rozdíl?

Tip #9 - Investiční REKAPITULACE roku 2023 a co můžeme očekávat?

Jaké byly předpovědi a jaký byl rok 2023 doopravdy? Na to bych se moc rád dnes podíval... Rád si k tomu přizvu známého portfolio manažera Martina Tománka
Zjistit více ...
Tip #5 - ETF vs. podílové fondy. Jaký je rozdíl?

Věci, které se staly a zároveň mohou následovat v důchodech, hypotékách a pojištění?

Dnes bych velmi rád se zaměřil na pár novinek z oblasti důchodů, hypoték a pojištění- možná jak životního, tak i majetkového... Kde vnímám mnoho změn, jak trh, odborníci vidí ceny nemovitostí a co se právě řeší na našich "nejvyšších místech v Praze"? :-)
Zjistit více ...

Pojďme se sejít osobně.

Stačí napsat nebo zavolat a domluvíme se na termínu.

Karel Caldr, DiS., EFA

VIP CO manažer/ Fin. poradce
+420 734 372 479

Bc. Barbora Kovacsová

Finanční poradce
+420 702 130 330

Helena Maiková

Profi/asistentka
+420 605 872 601

Monika Horáková

Finanční analytik
+420 721 080 114

Kde nás najdete?

Radniční 134/3, 3.np. České Budějovice 37001