Vyhledat na webu

Zavřít
Zpět na články

ČERVENEC 2022- INVESTICE a inverzní výnosová křivka a co prázdiny? :-)

25/07/2022
Spoření
Investice a vývoj
Fin tipy
Peníze a vy

Co je to inverzní výnosová křivka a jak toho využít?

Spoření na krátkou dobu je či může být v současné době velmi zajímavé, protože ... Česká Národní Banka :-).


Pokusím se to vysvětlit velmi rychle a stručně:

 1. Krátkodobé výnosy České Národní Banky jsou 7% p.a.
 2. Dlouhodobé státní dluhopisy nesou 5% p.a.
 3. Všechny národní banky (ČNB, FED, ECB) se snaží utlumit inflaci a proto se snaží, zvyšují úroky a tedy se pokoušejí znepříjemnit přístup k penězům, ale pokud je máte Vy, můžete toho využít a peníze poskytnout ostatním- zjednodušeně :-).
 4. A co tím národní banky chtějí docílit? Nechtějí, ale pravděpodobně vznikne tzv. RECESE- ekonomika zpomalí, vznikne nezaměstnanost, inflace klesne...
 5. Proto se vyplatí nyní koupit státní dluhopisy s výnosem 5-6% p.a., pokud předpokládáme, že inflace klesne zpět na 2-3% ročně?
 • Mimochodem ona inflace musí klesnout už jenom proto, že skoro celý rok jde inface velmi rychle nahoru a vždy se srovnávají měsíce meziročně a protože se nyní začně srovnávat velmi silný inflační měsíc s novým uklidněným měsícem, tak není možné, aby každý (třeba) červen rostl inflačně o 17,2%, což by mezi dvěma lety znamenalo kolem 40% nárůstu- to prostě není možné!
 • Uklidní se i pocit ze současného stavu trhu, zvykneme si na aktuální situaci, přizpůsobíme se, naučíme se šetřit, vše se dostanem do normálu a opravdu i reálná inflace klesne.
 • Nicméně, pokud nyní nakoupíte dluhopisy s výnosem 5-6% p.a., ty Vám zůstanou a navíc, budete mít v ruce něco, po čem bude pěkná poptávka :-).
 • Podobně uvažují bohatší investoři v současné době při nákupech nemovitostí, kde čekají, až někomu dojdou peníze na splácení hypoték, svůj dům či byt budou nuceni nabídnout na trhu za výrazně nižší cenu ...!
 1. Ano, říkáte si, že dnes jsou spořící účty také s 5%ním výnosem, ale budou i v době 2-3% inflace? To přeci známe, to tu bylo 10 let a kolik vynášel spořící účet? 0-1% p.a. :-(
 2. Jinými slovy... Pokud nějaký fond nyní nakoupil zajímavé dluhopisy, tak máte konzervativní spoření s výnosem na několik let naprosto ideální.
 3. Pokud nyní kupujete či jste nakoupili nemovitostní fond, máte také jistotu, že 20% Vašich peněz je rovnou uloženo konzervativně a to povinně, tedy opět zisk dle výše uvedeného 5-7% p.a.

Znám podílové fondy, které toho využily ... 

Výnosy vybraných 10letých státních dluhopisů za posledních 5 let:

B71CD19D-3A4F-4777-86B9-AB556202F625.png


Jedná se o zajímavé řešení, které mi dává smysl, ale tím nechci říci, že akciová portfolia nejsou nyní špatně, pokud nyní investujete pravidelně, máte možná daleko lepší řešení, jen je zásadní nepořestávat "přisypávat" a také nelze počítat s tím, že do 1-3 let dostanete SUPER výnos. Dlouhodobě budete VELMI spokojení, jen bych nepočítal s tím, že "do roka a do dne" si vyberu výnos z akcií a pojedu si úžívat :) (třeba ano, ale nepočítejte s tím)...

Krásným vysvětlením může být podcast Martina Tománka, Martina Mašáta a Marcela Vanducha- Investiční FRESH #5:

https://podcasts.apple.com/cz/podcast/investi%C4%8Dn%C3%AD-fresh/id1630150989?i=1000570623979

https://podtail.com/en/podcast/investi-ni-fresh/-5-co-pi-i-hv-zdy-aneb-bezpe-nost-kryptom-n-recese/


Pozn.: "Riziko u akcií po poklesu je výrazně menší a zisk je výrazně pravděpodobnější, než po růstu cen akcií- kdy riziko roste a možnost zisku klesá!"

Vývoj vybraných akciových indexů za posledních 5 let:

3271A52C-8BA0-4EFD-B957-FABCBC39BD6A.png

Podobné články

Zajímavosti a rady ze světa financí

ČERVENEC 2022- INVESTICE a inverzní výnosová křivka a co prázdiny? :-)

SRPEN 2023- Dnes bych se chtěl věnovat drobet Číně a ROZVÍJEJÍCÍM TRHŮM? Hypotéky a další zajímavé informace dnes jsou až na konci :-) ...

V DOBRÉM I ZLÉM, TAKOVÉ JE SKUTEČNÉ ŽIVOTNÍ PARTNERSTVÍ klienta a poradce, vnímáte to stejně tak i Vy? Je Váš poradce ten, komu svěříte veškeré své peníze i informace, které nemusí být příjemné ...
Zjistit více ...
ČERVENEC 2022- INVESTICE a inverzní výnosová křivka a co prázdiny? :-)

ČERVENEC 2023- stav investic a POZOR na hlášení pojistných událostí

Je na čase se opět podívat na stav trhu investic- akcií, dluhopisů a podílových fondů obecně... + si dovolím opět připomenout, jak na pojistné události obecně a přidám jeden odkaz na pěkný článek ohledně spoření a "jak se v tom všem vyznat".
Zjistit více ...
ČERVENEC 2022- INVESTICE a inverzní výnosová křivka a co prázdiny? :-)

ČERVEN a PRÁZDNINY 2023- Kam se svět a česká ekonomika posouvá? ... a další věci, které Vás mohou zajímat ...

Předně bych všem chtěl popřát krásné léto... Hodně pohody, klidu a načerpání energie do dalších pracovních měsíců. Nicméně i v létě se peníze točí a tak přinášíme další informace, které Vás mohou zajímat ...
Zjistit více ...

Pojďme se sejít osobně.

Stačí napsat nebo zavolat a domluvíme se na termínu.

Karel Caldr, DiS., EFA

VIP CO manažer/ Fin. poradce
+420 734 372 479

Bc. Barbora Kovacsová

Finanční poradce
+420 702 130 330

Helena Maiková

Profi/asistentka
+420 605 872 601

Monika Horáková

Finanční analytik
+420 721 080 114

Kde mě najdete?

Radniční 134/3, 3.np. České Budějovice 37001