Vyhledat na webu

Zavřít
Zpět na články

Tip #7 - INVESTICE a inverzní výnosová křivka a co prázdiny? :-)

25/07/2022
Spoření
Investice a vývoj
Fin tipy
Peníze a vy

Co je to inverzní výnosová křivka a jak toho využít?

Spoření na krátkou dobu je či může být v současné době velmi zajímavé, protože ... Česká Národní Banka :-).


Pokusím se to vysvětlit velmi rychle a stručně:

 1. Krátkodobé výnosy České Národní Banky jsou 7% p.a.
 2. Dlouhodobé státní dluhopisy nesou 5% p.a.
 3. Všechny národní banky (ČNB, FED, ECB) se snaží utlumit inflaci a proto se snaží, zvyšují úroky a tedy se pokoušejí znepříjemnit přístup k penězům, ale pokud je máte Vy, můžete toho využít a peníze poskytnout ostatním- zjednodušeně :-).
 4. A co tím národní banky chtějí docílit? Nechtějí, ale pravděpodobně vznikne tzv. RECESE- ekonomika zpomalí, vznikne nezaměstnanost, inflace klesne...
 5. Proto se vyplatí nyní koupit státní dluhopisy s výnosem 5-6% p.a., pokud předpokládáme, že inflace klesne zpět na 2-3% ročně?
 • Mimochodem ona inflace musí klesnout už jenom proto, že skoro celý rok jde inface velmi rychle nahoru a vždy se srovnávají měsíce meziročně a protože se nyní začně srovnávat velmi silný inflační měsíc s novým uklidněným měsícem, tak není možné, aby každý (třeba) červen rostl inflačně o 17,2%, což by mezi dvěma lety znamenalo kolem 40% nárůstu- to prostě není možné!
 • Uklidní se i pocit ze současného stavu trhu, zvykneme si na aktuální situaci, přizpůsobíme se, naučíme se šetřit, vše se dostanem do normálu a opravdu i reálná inflace klesne.
 • Nicméně, pokud nyní nakoupíte dluhopisy s výnosem 5-6% p.a., ty Vám zůstanou a navíc, budete mít v ruce něco, po čem bude pěkná poptávka :-).
 • Podobně uvažují bohatší investoři v současné době při nákupech nemovitostí, kde čekají, až někomu dojdou peníze na splácení hypoték, svůj dům či byt budou nuceni nabídnout na trhu za výrazně nižší cenu ...!
 1. Ano, říkáte si, že dnes jsou spořící účty také s 5%ním výnosem, ale budou i v době 2-3% inflace? To přeci známe, to tu bylo 10 let a kolik vynášel spořící účet? 0-1% p.a. :-(
 2. Jinými slovy... Pokud nějaký fond nyní nakoupil zajímavé dluhopisy, tak máte konzervativní spoření s výnosem na několik let naprosto ideální.
 3. Pokud nyní kupujete či jste nakoupili nemovitostní fond, máte také jistotu, že 20% Vašich peněz je rovnou uloženo konzervativně a to povinně, tedy opět zisk dle výše uvedeného 5-7% p.a.

Znám podílové fondy, které toho využily ... 

Výnosy vybraných 10letých státních dluhopisů za posledních 5 let:

B71CD19D-3A4F-4777-86B9-AB556202F625.png


Jedná se o zajímavé řešení, které mi dává smysl, ale tím nechci říci, že akciová portfolia nejsou nyní špatně, pokud nyní investujete pravidelně, máte možná daleko lepší řešení, jen je zásadní nepořestávat "přisypávat" a také nelze počítat s tím, že do 1-3 let dostanete SUPER výnos. Dlouhodobě budete VELMI spokojení, jen bych nepočítal s tím, že "do roka a do dne" si vyberu výnos z akcií a pojedu si úžívat :) (třeba ano, ale nepočítejte s tím)...

Krásným vysvětlením může být podcast Martina Tománka, Martina Mašáta a Marcela Vanducha- Investiční FRESH #5:

https://podcasts.apple.com/cz/podcast/investi%C4%8Dn%C3%AD-fresh/id1630150989?i=1000570623979

https://podtail.com/en/podcast/investi-ni-fresh/-5-co-pi-i-hv-zdy-aneb-bezpe-nost-kryptom-n-recese/


Pozn.: "Riziko u akcií po poklesu je výrazně menší a zisk je výrazně pravděpodobnější, než po růstu cen akcií- kdy riziko roste a možnost zisku klesá!"

Vývoj vybraných akciových indexů za posledních 5 let:

3271A52C-8BA0-4EFD-B957-FABCBC39BD6A.png

Podobné články

Zajímavosti a rady ze světa financí

Tip #7 - INVESTICE a inverzní výnosová křivka a co prázdiny? :-)

Tip #10 - Princip dvou účtů?

Systém dvojích účtů je jednoduchý, ale účinný prostředek k uspořádání financí. Tato osvědčená taktika usnadňuje sledování výdajů, správu trvalých příkazů a poskytuje přehledný pohled na příjmy a výdaje. V tomto článku prozkoumáme, co tento systém zahrnuje
Zjistit více ...
Tip #7 - INVESTICE a inverzní výnosová křivka a co prázdiny? :-)

Tip #9 - Investiční REKAPITULACE roku 2023 a co můžeme očekávat?

Jaké byly předpovědi a jaký byl rok 2023 doopravdy? Na to bych se moc rád dnes podíval... Rád si k tomu přizvu známého portfolio manažera Martina Tománka
Zjistit více ...
Tip #7 - INVESTICE a inverzní výnosová křivka a co prázdiny? :-)

Věci, které se staly a zároveň mohou následovat v důchodech, hypotékách a pojištění?

Dnes bych velmi rád se zaměřil na pár novinek z oblasti důchodů, hypoték a pojištění- možná jak životního, tak i majetkového... Kde vnímám mnoho změn, jak trh, odborníci vidí ceny nemovitostí a co se právě řeší na našich "nejvyšších místech v Praze"? :-)
Zjistit více ...

Pojďme se sejít osobně.

Stačí napsat nebo zavolat a domluvíme se na termínu.

Karel Caldr, DiS., EFA

VIP CO manažer/ Fin. poradce
+420 734 372 479

Bc. Barbora Kovacsová

Finanční poradce
+420 702 130 330

Helena Maiková

Profi/asistentka
+420 605 872 601

Monika Horáková

Finanční analytik
+420 721 080 114

Kde nás najdete?

Radniční 134/3, 3.np. České Budějovice 37001