Vyhledat na webu

Zavřít
Zpět na články

SRPEN a ZÁŘÍ 2022- INVESTICE a co bude dál?

26/09/2022
Spoření
Investice a vývoj
Peníze a vy

Světové akciové trhy jsou na podobných úrovních jako před loňskými prázdninami :-O. Kdo investuje na akciovém trhu delší dobu než od 6/2021, měl by mít své akciové investice v zisku, ale ...


Akciové trhy jsou po poklesech v letošním roce oceněny “VELMI LEVNĚ” - po zvyšování cen energií, růstu úrokových sazeb a napětí kolem války na Ukrajině a dalších starostech kolem Číny a Ruska. Proto i nadále doporučuji pro dlouhodobé cíle (10 a více let) pravidelné i jednorázové investice pokračovat v akciových strategiích dle plánu.


Klient/ střadatel/ investor by měl provést STRES TEST svého investičního portfolia a identifikovat v jeho rámci zásadní slabiny. Například start-upy jsou za aktuálních ekonomických podmínek rizikovější než kdy dříve. Stejně tak korporátní dluhopisy malých českých firem nesou enormní rizika. Mnohé tyto firmy nejbližší roky nepřežijí. A jejich věřitelé (držitelé dluhopisů) přijdou nevyhnutelně o spousty peněz.

Snímek obrazovky 2022-09-26 v 13.24.20.png

Pozn.: Příkladem mohou být malé firmy Evropy- velký propad, dlouhodobý malý zisk a co dál... Investoři nyní vnímají tyto investice jako velmi rizikové a to vůbec nepochybuji o nabízených dluhopisech na českém trhu se super kupónem třeba 18% ročně. Pozor na to! :-O


Snímek obrazovky 2022-09-26 v 13.00.58.png

Pozn.: Globální dividendové portfolio v české Koruně

Snímek obrazovky 2022-09-26 v 12.58.47.png

Pozn.: Portfolio velkých růstových firem USA spadlo v USD, nicméně může to být právě ta příležitost, protože dolar proti české Koruně posiluje... A proto či právě proto aktuální propad 1/3 může být dobrým impulzem pro nastavení pravidelného nákupu.

Snímek obrazovky 2022-09-26 v 13.00.01.png

Pozn.: Co naopak neklesá skoro vůbec? Firmy zaměřené na výrobu zboží a prodej služeb lidem vyššího věku, kde je potenciál stále vyšší a nákup stále stabilnější :-) Pokles či růst +-5% je toho důkazem.

Snímek obrazovky 2022-09-26 v 12.58.22.png

Pozn.: Nemovitostní fond TRIGEA může být dobrým nástrojem pro jednorázové nákupy či stabilním nástrojem pro možné budoucí cíle...


A teď pár jednotlivých bodů detailněji:

 1. S potěšením můžeme nemovitostní fond TRIGEA pochválit, že se podařilo za jediný kvartál uskutečnit již druhou akvizici. Tentokrát se rozhodli pro nákup z oblasti logistiky, která i v covidové době rostla na hodnotě. Jde o nadčasovou investici, umocněnou strategickou polohou distribučního centra Panattoni Park Tricity North, které se nachází blízko přístavu a frekventovaných tras.

  • Díky tomu fond Trigea nyní spravuje nemovitosti v Polsku v úhrnné hodnotě téměř 4 mld. Kč,
  • samotné portfolio přesahuje již 7,5 mld. Kč,
  • WAULT dosahuje přibližně 5 let (*Vážený průměr zbývajících délek všech uzavřených nájemných smluv.),
  • Panattoni Park Tricity North se nachází v Tricity (společenství měst Gdaňsk, Gdyně a Sopoty). Nabízí skladové prostory podnikům a přizpůsobuje je potřebám importu a exportu, zejména námořního sektoru, logistiky a lehkého průmyslu.
 2. Americký dolar za poslední rok posílil vůči české koruně o 12,1 %. Kdo má aktiva v americkém dolaru, ten těží z jeho posilování a dosahuje tak vyššího výnosu. Díky posilujícímu dolaru nejsou pro českého investora poklesy na akciovém trhu tak výrazné, jak se uvádí v některých titulcích. Ty hovoří o poklesu akciového trhu v dolaru. Např. za poslední rok klesly světové akciové trhy v dolaru o 15,5 %, ale pro českého investora díky posílení dolaru „jen“ o 3,9 % v české koruně.

 3. Růst dlouhodobých úrokových sazeb způsobil pokles hodnoty dluhopisových fondů. Sazby už přestaly růst a proto i ceny dluhopisových fondů přestaly padat. Dluhopisové fondy CONSEQ DEPOSITE Plus či Partners IS BOND Opportunity drží ve svém portfoliu dluhopisy, které mají vyšší výnos do splatnosti až kolem 5,5% p.a., proto jsou dluhopisové fondy lepší investicí nyní, než byly před rokem a 10letý státní dluhopis pak má aktuálně výnos 4,6 %. Proto myslím, že hotovost se dá uložit tak, aby vydělávala. Máte-li rezervy na neúročených běžných účtech, volejte, zajděte na kávu :-) (má to i smysl právě proto, že aktuální výkonnost spořících účtů 5,3% je pouze krátkodobá, nebnabídne nic déle, než do snížení sazeb ČNB).

 4. Zastavení růstu úrokových sazeb má dopad i do úročení hypoték. I u nich přestaly růst úrokové sazby. Hypoindex, měřící úrokové sazby nově poskytnutých úvěrů, zaznamenal pokles. Hypotéku i při současných vyšších sazbách považujeme za dobrý dluh, který nám při správném použití může pomoci budovat majetek. I když je pravdou, že aktuální získat hypotéku není snadné :-(.

 5. Ropa začala zlevňovat. Její cena aktuálně asi 25% podmaximálními cenami. To je dobrá zpráva pro snižování inflace (zejména v USA, ale i v ČR).

... po mobilizaci v Rusku:

 1. Mobilizace a referenda otevírají cestu k eskalaci konfliktu. Reakce západních trhů byla mírná, rubl posílil, zatímco hodnota ruských akcií se prudce propadla. Vláda plánuje nové daně pro ruské exportéry a těžaře.

 2. Finančními trhy tento vývoj – s výjimkou ruských akcií, které za uplynulý týden ztratily 22 % – neotřásl. Naopak rubl vůči dolaru posílil o 5 % a vůči euru dokonce o 8 %. Přitom "fundamentálně" situace nahrává oslabení rublu – ceny klíčových komodit, včele s ropou, jdou dolů, úrokové sazby na vyspělých trzích rostou a riziková aktiva jsou pod tlakem.

 3. Umírněně reagovaly evropské trhy s energiemi. Ceny plynu a elektřiny za uplynulý týden mírně poklesly a dostaly se na nejnižší úroveň za poslední dva měsíce. Dopad vyostření konfliktu přetlačil pokles poptávky po energiích v Evropě a růst naplněnosti evrop- ských zásobníků na 86 %.


Nicméně co tyto všechny poznámky znamenají?

 • Možná to, že je tu příležitost pro zajímavé nákupy za LEVNO ...
 • ... a také to, že současné propady snížily aktuální hodnoty investic a nemusí být vhodné je chtít odprodávat.
 • ... možná pouze se zamyslet, zda nebudeme potřebovat něco kupovat v brzké době?
 • ... a jsme na to případně připraveni nebo raději počkat?

Jakékoliv investiční transakce realizujte vždy v souladu s vaším dlouhodobým finančním plánem, s přihlédnutím na své životní cíle a doporučujeme je vždy konzultovat...

Podobné články

Zajímavosti a rady ze světa financí

SRPEN a ZÁŘÍ 2022- INVESTICE a co bude dál?

Tip #10 - Princip dvou účtů?

Systém dvojích účtů je jednoduchý, ale účinný prostředek k uspořádání financí. Tato osvědčená taktika usnadňuje sledování výdajů, správu trvalých příkazů a poskytuje přehledný pohled na příjmy a výdaje. V tomto článku prozkoumáme, co tento systém zahrnuje
Zjistit více ...
SRPEN a ZÁŘÍ 2022- INVESTICE a co bude dál?

Tip #9 - Investiční REKAPITULACE roku 2023 a co můžeme očekávat?

Jaké byly předpovědi a jaký byl rok 2023 doopravdy? Na to bych se moc rád dnes podíval... Rád si k tomu přizvu známého portfolio manažera Martina Tománka
Zjistit více ...
SRPEN a ZÁŘÍ 2022- INVESTICE a co bude dál?

Věci, které se staly a zároveň mohou následovat v důchodech, hypotékách a pojištění?

Dnes bych velmi rád se zaměřil na pár novinek z oblasti důchodů, hypoték a pojištění- možná jak životního, tak i majetkového... Kde vnímám mnoho změn, jak trh, odborníci vidí ceny nemovitostí a co se právě řeší na našich "nejvyšších místech v Praze"? :-)
Zjistit více ...

Pojďme se sejít osobně.

Stačí napsat nebo zavolat a domluvíme se na termínu.

Karel Caldr, DiS., EFA

VIP CO manažer/ Fin. poradce
+420 734 372 479

Bc. Barbora Kovacsová

Finanční poradce
+420 702 130 330

Helena Maiková

Profi/asistentka
+420 605 872 601

Monika Horáková

Finanční analytik
+420 721 080 114

Kde nás najdete?

Radniční 134/3, 3.np. České Budějovice 37001