Vyhledat na webu

Zavřít
Zpět na články

ŘÍJEN 2022- INVESTICE a něco navíc :-)

10/10/2022
Spoření
Peníze a vy

  1. Akcie od září do dneška zaznamenaly zajímavé pohyby, inflace naopak nic

Centrální banky ve světě se snaží rychle dostat inflaci pod pontrolu a proto zvedly úrokové sazby.

Snímek obrazovky 2022-10-10 v 16.19.39.png

Nejdůležitější pro trhy byl růst úrokových sazeb v USA. K růstu sazeb ale přistoupily i banky v Evropě: Evropská centrální banka, Velká Británie, Norsko, Švýcarsko a další.

Narůst úrokových sazeb reagovaly akciové trhy poklesem. Světové akcie klesly v září o 7,1% v CZK (o 9,5 % v USD). Dostaly se tak na podobnou úroveň jako byly v březnu loňského roku.

Ceny akcií klesly, ale zisky firem (z amerického indexu S&P500) vyrostly o 9,8 %. Nyní kupujeme akcie za nižší cenu než loni, ale firmy jsou ziskovější. To souvisí růstem výnosů, který investoři požadují.

Ceny ropy pokračují v poklesu, což je dobrá zpráva pro inflaci v USA i v ČR. Aspoň nějaká část spotřebního koše nemusí zdražovat. Úrokové sazby v ČR přestaly růst.

Na vyšší úrokové sazby reagují banky nabídkou produktů, které nesou vyšší úrok. Například spořicích účtů nebo termínovaných vkladů.


  1. Nové možnosti s vyšším výnosem a rychlejší reakcí na změnu než spořící účty? Jde to?

ANO.

Partners investiční společnost představila nový fond Partners Rezerva či CONSEQ Repofond, které mohou dosahovat vyššího zhodnocení než spořicí účty. Fondy navíc rychle reaguje na změny sazeb ČNB a nezavazuje klienta přísnými podmínkami na maximální vložené částky. To vše s minimálním rizikem.

Jaké jsou klíčové vlastnosti fondu?

Nízké riziko. Investiční strategie fondu využívá bankovní vklady a repo operace spolu s konzervativními investičními nástroji tak, aby mohla zhodnocovat Vaše úspory při co nejnižší rizikovosti. Vysoká likvidita. V případě, že budete své peníze potřebovat k pokrytí nenadálých či jiných výdajů, můžete je mít k dispozici do 2 týdnů. Potenciálně vyšší výnos než na spořicích účtech. Výnos fondu se odvíjí od tzv. repo sazby ČNB.

Snímek obrazovky 2022-10-10 v 15.59.54.png

Očekávané zhodnocení se tak aktuálně bude pohybovat okolo 6 %.

  • Žádné vstupní či výstupní poplatky.
  • Manažerský poplatek: max 1,5 %, aktuální výše 0 %.
  • Do fondu můžete investovat již od 500 Kč.
  • Pokud držíte finanční prostředky na běžném nebo spořicím účtu, fond by mohl být výhodným řešením právě pro Vás.

Více na: odkaz na PIS Rezerva, případně leták PIS Rezerva.


  1. Jak se ve stáří mít lépe? Penzijko nebo DPSko ...?

Jste mezi těmi, kteří ještě nepřevedli své původní penzijní připojištění do nového doplňkového penzijního spoření? Pravděpodobně přicházíte o peníze.

Co je doplňkové penzijní spoření?

Jedná se vlastně o nové „penzijní připojištění“ sjednávané od roku 2012 s volnějšími pravidly pro investování prostředků a bez garance znehodnocení. Tedy i zde platí, že dostáváte státní příspěvky, daňové úlevy a rovněž i zaměstnavatel může přispívat.

penzijni_fondy.jpg

Proč se o to zajímat?

Převodem do „nového“ máte možnost dosáhnout vyššího zhodnocení. Důvodem jsou volnější pravidla pro investování prostředků, které má větší potenciál překonat inflaci a zároveň přinést významné prostředky navíc. Záleží samozřejmě na výši Vašeho měsíčního příspěvku, zvolené investiční strategii a výkonnosti zvoleného fondu. Stále se totiž jedná o investice, kde hodnota může v čase klesat i stoupat.

Velkou nevýhodou „starého“ penzijního připojištění je, že díky konzervativní investiční strategii průměrné zhodnocení dosahuje 0,5 – 1 % ročně (zdroj: Peníze.cz). Toto v žádném případě inflaci nepřekoná a riskujete, že se reálná hodnota Vašich penzijních úspor sníží.

Více na Peníze.cz: Výkonnost penzijních připojištění .

Jak probíhá převod?

Ve většině případů se jedná pouze o jednoduchý administrativní úkon. Nicméně zakládáme si na individuálním přístupu, takže je třeba před převodem probrat několik otázek. Zpravidla se týkají výsluhové penze, doby do výběru prostředků a vhodného nastavení investiční strategie. Všechny potřebné otázky s Vámi probereme a navrhneme optimální postup.


Právní upozornění: Investování do jakéhokoliv investičního nástroje s sebou vždy nese riziko ztráty. Jakýkoliv předpoklad obsažený v tomto sdělení nebo minulá výkonnost nejsou zárukou či spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti investičního nástroje.

Zdroje: Asociace Penzijních Společností, PARTNERS, KFP.

Podobné články

Zajímavosti a rady ze světa financí

ŘÍJEN 2022- INVESTICE a něco navíc :-)

Tip #10 - Princip dvou účtů?

Systém dvojích účtů je jednoduchý, ale účinný prostředek k uspořádání financí. Tato osvědčená taktika usnadňuje sledování výdajů, správu trvalých příkazů a poskytuje přehledný pohled na příjmy a výdaje. V tomto článku prozkoumáme, co tento systém zahrnuje
Zjistit více ...
ŘÍJEN 2022- INVESTICE a něco navíc :-)

Tip #9 - Investiční REKAPITULACE roku 2023 a co můžeme očekávat?

Jaké byly předpovědi a jaký byl rok 2023 doopravdy? Na to bych se moc rád dnes podíval... Rád si k tomu přizvu známého portfolio manažera Martina Tománka
Zjistit více ...
ŘÍJEN 2022- INVESTICE a něco navíc :-)

Věci, které se staly a zároveň mohou následovat v důchodech, hypotékách a pojištění?

Dnes bych velmi rád se zaměřil na pár novinek z oblasti důchodů, hypoték a pojištění- možná jak životního, tak i majetkového... Kde vnímám mnoho změn, jak trh, odborníci vidí ceny nemovitostí a co se právě řeší na našich "nejvyšších místech v Praze"? :-)
Zjistit více ...

Pojďme se sejít osobně.

Stačí napsat nebo zavolat a domluvíme se na termínu.

Karel Caldr, DiS., EFA

VIP CO manažer/ Fin. poradce
+420 734 372 479

Bc. Barbora Kovacsová

Finanční poradce
+420 702 130 330

Helena Maiková

Profi/asistentka
+420 605 872 601

Monika Horáková

Finanční analytik
+420 721 080 114

Kde nás najdete?

Radniční 134/3, 3.np. České Budějovice 37001