Vyhledat na webu

Zavřít
Zpět na články

DUBEN 2023- jaký byl, co se stalo a co můžeme očekávat dál?

20/04/2023
Investice a vývoj

DUBEN 2023- jaký byl, co se stalo a co můžeme očekávat dál?

Inflace a dluhopisy v ČR?

Velikonoce byly znamení klíčového čísla- březnové inflace. Podle zveřejněných údajů vzrostla v březnu 2023 meziměsíčně o 0,1 % a meziročně tak klesla ze 16,7 % na 15 %. Inflace ve srovnání s únorem tak druhý měsíc pokračuje ve zpomalování. Nicméně stále je vysoko nad horní hranicí cíle ČNB. Výsledek byl v souladu s tržním očekáváním a žádnou větší změnu na trhu tedy nečekejme.

Co však trh českých státních dluhopisů oslabilo? Bylo první větší mediální vystoupení nových členů bankovní rady ČNB. J. Kubíček i J. Procházka, totiž potvrdili proinflační rizika spojená zejména s napjatým trhem práce generujícím rychlý růst mezd.


Celosvětové akciové indexy letos posilují díky uklidnění stavu kolem finančního nebo lépe bankovního sektoru:

INDEX 202304.jpg.png


... a co se týká jednotlivých sektorů, tak:

N... je vidět na konci níže uvedených grafů tohoto roku, že nejvíce posílili producenti drahých kovů, které profitují z oslabení dolaru a pokračující silné poptávce ze strany centrálních bank rozvíjejících se ekonomik, a ropné firmy díky neočekávanému snížení produkce ropy kartelu OPEC. Nadprůměrně posílil i finanční sektor po pátečních silných kvartálních výsledcích velkých amerických bank. Naopak indexy obsahující technologické akcie mírně zaostaly (pravděpodobně kvůli růstu výnosů dluhopisů) a odmazaly tak malou část své minulé nadvýkonnosti. Růst výnosů dluhopisů způsobil i pokles sektoru nemovitostních firem.

US trhy 202304.jpg.png

Zdroj: www.generali-investments.czV průběhu dubna přicházela celkově pozitivní ekonomická data, která podpořila riziková aktiva. Akcie rozvinutých trhů (MSCI World) vzrostly o 1,8 %, a to navzdory přetrvávajícímu stresu v americkém bankovním systému. Podvýkonné byly akcie emerging markets, které ztratily 1,1 %. Globální dluhopisy si připsaly 0,4 %. Mírnou zápornou výkonnost potom zaznamenal široký komoditní index (-0,8 %).


Americká ekonomika roste

... , byť pomalejším tempem. Hrubý domácí produkt USA v prvním kvartálu 2023 rostl o 1,1 % anualizovaně. Přestože se jedná o zpomalení tempa růstu, je nejdůležitější světová ekonomika stále vzdálená recesi. Nadějná jsou poslední data o inflaci, viz následující graf převzatý ze CNBC. Celková míra inflace v USA poklesla na dubnových 4,9 %. V červnu 2022 přitom dosahovala 9,0 %.

Na druhé straně v grafu vidíme i takzvanou jádrovou inflaci (světle modrá). Ta nezahrnuje vysoce volatilní položky, konkrétně ceny potravin a ceny energií. Je evidentní, že právě jádrová inflace zatím nejeví známky výraznějšího poklesu. To ostatně potvrzují i data v Evropě. Zatímco celková inflace v eurozóně poklesla v dubnu na 6,9 % (v březnu činila 8,5 %), jádrová inflace nepatrně vzrostla na meziročních 5,7 %.

Prohlásit boj proti inflaci za vyhraný je tak předčasné. Investoři udělají nejlépe, pokud budou vycházet z předpokladu, že cesta k nízké a stabilní inflaci bude ještě hrbolatá. Návrat k 2 % inflačnímu cíli centrálních bank mimo jiné komplikuje napjatý trh práce, který působí proinflačně. 

Podobné články

Zajímavosti a rady ze světa financí

DUBEN 2023- jaký byl, co se stalo a co můžeme očekávat dál?

Tip #10 - Princip dvou účtů?

Systém dvojích účtů je jednoduchý, ale účinný prostředek k uspořádání financí. Tato osvědčená taktika usnadňuje sledování výdajů, správu trvalých příkazů a poskytuje přehledný pohled na příjmy a výdaje. V tomto článku prozkoumáme, co tento systém zahrnuje
Zjistit více ...
DUBEN 2023- jaký byl, co se stalo a co můžeme očekávat dál?

Tip #9 - Investiční REKAPITULACE roku 2023 a co můžeme očekávat?

Jaké byly předpovědi a jaký byl rok 2023 doopravdy? Na to bych se moc rád dnes podíval... Rád si k tomu přizvu známého portfolio manažera Martina Tománka
Zjistit více ...
DUBEN 2023- jaký byl, co se stalo a co můžeme očekávat dál?

Věci, které se staly a zároveň mohou následovat v důchodech, hypotékách a pojištění?

Dnes bych velmi rád se zaměřil na pár novinek z oblasti důchodů, hypoték a pojištění- možná jak životního, tak i majetkového... Kde vnímám mnoho změn, jak trh, odborníci vidí ceny nemovitostí a co se právě řeší na našich "nejvyšších místech v Praze"? :-)
Zjistit více ...

Pojďme se sejít osobně.

Stačí napsat nebo zavolat a domluvíme se na termínu.

Karel Caldr, DiS., EFA

VIP CO manažer/ Fin. poradce
+420 734 372 479

Bc. Barbora Kovacsová

Finanční poradce
+420 702 130 330

Helena Maiková

Profi/asistentka
+420 605 872 601

Monika Horáková

Finanční analytik
+420 721 080 114

Kde nás najdete?

Radniční 134/3, 3.np. České Budějovice 37001