ČERVEN a PRÁZDNINY 2023- Kam se svět a česká ekonomika posouvá? ... a další věci, které Vás mohou zajímat ...
Jak to dnes vidíme s investováním?
U investic bych se nyní možná bál aktuálně hodnotit, že je vše již zažehnáno, trhy se tzv. zotavují a i si zvykají na to, že mohou být války či nečekané lockdowny díky různým nemocem...
Co může velmi zkreslovat nebo mást v tom, zda investovat či vybrat nebo počkat?:
- Stále máme vysokou inflaci...
- Sazby centrálních bank jsou vysoké a přes to se inflace výrazně nemění, proto může dojít i k navýšení sazeb...
- Trhy práce jsou velmi přehřáté...
- ... a proto platy zaměstnanců stále stojí či se i navyšují a to proto, že je velmi nízká nezaměstnanost, která je tlačí vzhůru a při tom firmy mnohdy nemají kde na ně čerpat...
- Pokud pak budeme soudit třeba i přes hodnocení akciových indexů, tak nás může mást, že rostou (to by mohlo být dobré, ale ...). Ale pozor- mohou růst proto, že ty nejúspěšnější firmy jsou tak velké a nepotřebují cizí kapitál, že rostou a za nimi ve stínu s krčí zbytek trhu, který se nemá dobře a klesá, což právě může vypadat na první pohled úplně jinak
A kam možná nyní investovat? Co třeba u konzervativních klientů využít státní dluhopisy a nebo právě výše zmíněné velké firmy vyplácející dividendy :-) (mimochodem třeba ČEZ vyplatí 147 Kč na 1 akcii- nechtěl by takovou akcii mít každý?)
Více pak v jednom zajímavém článku na www.penize.cz: https://www.penize.cz/investice/442303-porostou-dal-ceny-akcii-duvod-se-hleda-tezko?utm_source=newsletter_d&utm_medium=email&utm_campaign=newsletter
Jaké nás čekají změny ve spoření na důchod?
- Změny ve státních příspěvcích k penzijnímu spoření nepřijdou v lednu 2024, jak se očekávalo, ale až v červenci 2024. Kdo si na penzijní spoření spoří méně než 1150 Kč měsíčně, bude mít od tohoto data nižší státní příspěvek, než je tomu nyní. Naopak ti, kteří spoří více, budou dostávat příspěvek vyšší.
- Minimální příspěvek, který si lidé budou moci ukládat se navýší z původních 300 Kč na 500 Kč měsíčně.
- Zároveň stoupne i maximální částka na kterou budou lidé příspěvek získávat, a to z původních 1000 Kč na 1700 Kč měsíčně.
- Penzijní spoření je stále velmi oblíbenou formou spoření. Do tzv. starých fondů si ke konci roku 2022 spořilo na důchod 2,75 milionu lidí. Od roku 2013 tyto tzv. transformované fondy fungují dál, ale noví zájemci do nich vstupovat nemohou. Vznikly nové tzv. účastnické fondy, do kterých si v současnosti spoří téměř 1,64 milionu lidí.
- U transformovaných fondů je pro mnohé výhodou nezáporný výnos, ale zároveň výnos fondů není veliký, spíš bych si troufal říci "žádný). Naopak u účastnických fondů garance není, za to může investovat do odvážnějších strategií a výnos fondů je tak zajímavější a třeba za posledních 5 let byl průměrný výnos kolem 6 procent za rok...
Zdroje: Ministerstvo Financí ČR, https://www.penize.cz/doplnkove-penzijni-sporeni/443451-statni-prispevek-ke-sporeni-na-duchod-se-zmeni-pozdeji?utm_source=newsletter_d&utm_medium=email&utm_campaign=newsletter
Hypotéky- současný stav a co můžeme očekávat?
- V průměru nabízejí banky nové hypoteční úvěry za 6,3 procenta a v dohledné době se to ani přes uvolnění limitů Českou národní bankou zřejmě dolů neposune. Na začátku roku bylo na hypotečním trhu očekávání, že se do konce roku přiblíží sazby k pěti procentům, dnes je patrné, že to nejspíš reálné nebude a očekává se pokles až v první polovině roku 2024, ale i to je otázkou. Vše se bude odvíjet od inflace a reakce ČNB.
- Hypoteční trh se ale pomalu začíná hýbat. Je to dáno několika faktory. Jedním z nich je, že dochází nadále ke snižování cen nemovitostí. Pozitivní vliv bude také mít zrušení parametru DSTI, kterému se odhodlala ČNB. Ukazatel DSTI ukazuje, kolik procent z čistého příjmu může klient vynaložit na splátky celkových dluhů. Dříve tento limit nesměl být více než 45 procent, u žadatele mladšího 36ti let 50 procent. Od 1.července se tento limit ruší.
- Pro hypoteční trh to znamená, že na hypotéku dosáhne více lidí, ale nedá se očekávat, že hypotéku dostane každý. Banky mají stále své ocenění a rizika i přes uvolnění parametrů ze strany ČNB budou banky aplikovat svoje vlastní.
Na ceny hypoték toto ale zřejmě vliv mít nebude, pokud jde o snižování úrokových sazeb, mohl by to způsobit pouze případný konkurenční boj mezi bankami.
Zdroje informací naleznete na https://www.penize.cz/hypoteky/442833-hypoteky-zlevni-pozdeji-nez-se-cekalo-pravidla-ale-zmirni?utm_source=newsletter_d&utm_medium=email&utm_campaign=newsletter a hypoindex.cz.
Co je to vlastně podpojištění a jaký je rozdíl v tržní ceně nemovitosti a reprodukční ceně?
Z důvodu prudkého nárůstu cen materiálu a služeb při výstavbě nemovitostí je důležité myslet na to, že je potřeba mít správně nastavenou pojistnou částku ve vaší pojistné smlouvě tak, aby nedošlo k podpojištění.
- K podpojištění nemovitosti dochází nejčastěji právě v případě, kdy člověk nepřizpůsobuje smlouvu reálné hodnotě svého domu či bytu (kde pozor! doporučujeme pojistit byt na tržní hodnotu).
- Je to jedna z věcí, kterou si jako majitelé nemovitosti musíme hlídat sami. Za správnost stanovené pojistné hodnoty odpovídají majitelé dokonce ze zákona. Pojišťovna nás tedy k aktualizaci údajů tlačit nebude – pokud ale dojde k pojistné události, bude se chovat tržně. Má totiž právo krátit vyplacené pojistné plnění ve stejném poměru, v jakém hodnota pojištěných věcí převyšuje pojistnou částku.
- To tedy znamená, že se krátí hodnota celkové majetkové škody. U pojistné hodnoty 6 milionů Kč a pojistné částky 3 miliony Kč (tedy 50 %) to vede u totální škody k výplatě plnění ve výši pojistné částky 1,5 milionu Kč (50 % z Vámi sjednané ceny, ne z reálné reprodukční ceny stavby).
Jedním ze způsobů, jak se starostem o podpojištění vyhnout, je nastavit si v pojistné smlouvě takzvanou automatickou indexaci. To neznamená nic jiného, než že se vám bude navyšovat výše pojistného automaticky. S ohledem na hodnotu nemovitosti, růst spotřebitelských cen a všechny další už zmiňované faktory. Díky tomu budete vždy chráněni takovou částkou, která odpovídá reálné ceně vaší nemovitosti, ale pozor- také to znamená, že Vám bude pojišťovna každý rok zvyšovat cenu samotné pojistky :-).
Proč to máte řešit? Na kondici pojistek často zapomínáme, protože se dostává do našeho povědomí teprve ve chvíli, kdy se něco přihodí. Pak ovšem bývá pozdě a lidé jsou nuceni půjčovat si od bank, aby zaplatili škody. Nestojí to za to. Kromě hodnoty pojištěného majetku by dobrá pojistka měla reflektovat také rizikové faktory a náklady spojené s odstraněním škod.
Nejen živly a náhoda... Pokud Vás například vytopí soused, měl by Vám škodu uhradit. Ale co když nebyl pojištěný a odmítl s Vámi spolupracovat? Dobrá zpráva je, že pokud máte pojistku domácnosti nebo nemovitosti, většina pojišťoven na českém trhu by v podobných případech plnila a škodu by vymáhala po viníkovi.
Hodnota majetku + vícenáklady... Dobrým příkladem je zde příběh našeho klienta, kterému shořel dům. Jeho pojistka sice zhruba odpovídala ceně nemovitosti, nicméně náklady na opravu navýšily škodu o stovky tisíc.
Podobné články
Zajímavosti a rady ze světa financí
Tip #10 - Princip dvou účtů?
Tip #9 - Investiční REKAPITULACE roku 2023 a co můžeme očekávat?
Věci, které se staly a zároveň mohou následovat v důchodech, hypotékách a pojištění?
Pojďme se sejít osobně.
Stačí napsat nebo zavolat a domluvíme se na termínu.
Kde nás najdete?
Radniční 134/3, 3.np. České Budějovice 37001