Vyhledat na webu

Zavřít
Zpět na články

ČERVENEC 2023- stav investic a POZOR na hlášení pojistných událostí

10/08/2023
Spoření
Investice a vývoj
Ochrana příjmů
Ochrana majetku a odpovědnosti

Nahlášení pojistné události bez chyb? Lze to, bojíte se toho? Rádi Vám pomůžeme, ale čeho se vyvarovat hned, jak se něco stane?

Řešení pojistné události s pojišťovnou není složité a pojišťovny se snaží klientům situaci zjednodušit, běžně umožňují on-line nahlašování. Komplikují si to ovšem sami pojištěnci tím, že něco nahlásí špatně, nedodají odpovídající dokumenty, nebo jednoduše dané riziko není vůbec pojištěno.

Jaký zvolit postup?

  • Při podezření ze spáchání trestného činu (např. vandalismus, krádež, loupež) volejte policii a nechte si vystavit protokol,
  • při požáru si zajistěte protokol od hasičů,
  • zachraňte, co ještě zachránit jde, a zajistěte, aby už nevznikaly další škody,
  • vzniklou škodu si zdokumentujte (vyfotografujte poškozené věci včetně detailů poškození),
  • vytvořte si seznam zničených věcí,
  • odhadněte jejich cenu i stáří, případně si zajistěte doklady o nákupu, odhadněte celkovou škodu,
  • co nejdříve nahlaste pojistnou událost pojišťovně.

Co mít při ruce při hlášení pojistné události pojišťovně?

Pro nahlášení škody si připravte:

  • Číslo pojistné smlouvy,
  • místo, datum a čas vzniku škody,
  • příčinu škody (popis průběhu škodního děje),
  • identifikační údaje pojištěného a poškozeného (datum narození, jméno, bydliště / u firmy název, IČ),
  • kontaktní údaje případných svědků,
  • předpokládanou výši škody.

Vždy při hlášení pojistné události uvádějte pravdu. Pojišťovny dnes umí snadno odhalit pokus o pojistný podvod. Pojistnou událost nahlaste “bez zbytečného odkladu”, tedy nejlépe bezprostředně po jejím vzniku.


------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Při pravidelném hodnocení vývoje podílových fondů rád využívám i pohledu stratéga PARTNERS Martina Mašáta. 

A jak si vedly v červenci, jak za posledních dvanáct měsíců a jaká je jejich dlouhodobá výkonnost?


Červencový vývoj potvrdil pozitivní náladu na finančních trzích, i když hned začátek srpna je nervózní :-). Investoři z velké části věří, že růst sazeb je pomalu u konce a centrální banky začnou brzy uvolňovat své měnové politiky. Optimismu nezabránily ani horší ekonomická data z Německa či problémy v Číně.

Centrální banky v USA a Evropě sice opět zvýšily svoji základní sazbu o 0,25 % na 5,5 %, respektive 4,25 %, ale pozitivní náladu investorů to nezkazilo. Rostly jak ceny akcií, tak i českých státních dluhopisů, kterým pomáhal rychlý pokles inflace pod 10 procent.

Na sázky, že centrální banky jsou se svými základními sazbami blízko vrcholu, ukazují výnosové křivky dluhopisů, které jsou extrémně negativně skloněné. Jsou-li dlouhodobé výnosy níže než krátkodobé, tak investoři sázejí na rychlý pokles krátkých sazeb – nebo nástup recese, ovšem na ni to při současném silném trhu práce nevypadá.

Lepší růst v USA a pokles inflace směrem k třem procentům podpořil především růst amerických technologických akcií. Velice dobře si vedly i akciové trhy ve střední Evropě, kterým také pomáhal všeobecný optimismus.


Akciové fondy


Partners indexy akciových fondů
 

fondy investující do akcií vyspělých zemí

fondy investující do nerozvinutých zemí a další speciální 

strategie (okrajové trhy, jednotlivé sektory apod.)

červenec 20232,7 %4,7 %
od začátku roku13,1 %15 %
poslední rok8 %14,5 %
poslední tři roky34,8 %27,3 %
posledních pět let36,2 %22,9 %
posl. deset let96 %50,8 %
počet fondů3814

Partners index podílových fondů sleduje průměrnou výkonnost korunových fondů nabízených v České republice.

Fondy investující do akcií vyspělých zemí zaznamenaly za červenec průměrný výnos 2,7 %. Za posledních dvanáct měsíců jsou investoři v plusu v průměru o osm procent.

Speciálně zaměřené akciové fondy (investice do nerozvinutých zemí a dalších speciálních strategií, například na okrajové trhy, jednotlivé sektory a podobně) rostly v červenci o 4,7 %, za poslední rok jsou výš dokonce o 14,5 %. Důvodem lepšího červencového výkonu těchto fondů je prudké posílení technologických akcií a indexů ve střední Evropě.

Za pozitivní náladou a prudkým nárůstem cen akcií především za mořem stojí nad očekávaní dobrý růst HDP v USA za druhé čtvrtletí a pokles inflace ke třem procentům. Akciový investoři sázejí na brzký pokles úroků, a tedy v uvolnění měnové restrikce, která by přestala škrtit firemní zisky.

Na druhou stranu nelze zapomínat na rizika, která na investory číhají. V první řadě jsou to rychle se horšící makroekonomická čísla v Evropě a o především v Německu. Tato lokomotiva evropského kontinentu se zasekla a její růst se pohybuje na rozhraní recese.

Výsledkem byl horší vývoj evropských trhů v červenci oproti jiným regionům včetně střední a východní Evropy (CEE). Například české burze hodně pomohlo vyjádření vlády o možném kratším období pro využití „válečné“ daně na zisky ČEZu. Cena akcií ČEZu v reakci na tuto zprávu posílila o devět procent.


Dluhopisové fondy


Partners indexy dluhopisových fondů
 

fondy se státními a kvalitními korporátními dluhopisy

fondy s investicemi do rizikových a spekulativních dluhopisů

červenec 20231,1 %1,4 %
od začátku roku4,8 %5 %
poslední rok5,3 %5,8 %
poslední tři roky-0,1 %4,2 %
posl. pět let4 %6,4 %
posl. deset let7,1 %24 %
počet fondů1822

Průměrná cena fondů se státními a kvalitními korporátními dluhopisy za červenec stoupla o 1,1 %. Za posledních dvanáct měsíců vzrostla o solidních 5,3 %. Pokles české inflace pod deset procent podpořil poptávku po dlouhodobých českých kvalitních dluhopisech, což zvýšilo jejich cenu. Nejen růst cen dluhopisů, ale i stávající úroveň sazeb nabízí nyní konzervativním investorům velice solidní, a navíc „bezrizikové“ výnosy kolem šesti až osmi procent za rok.

Rizikovější dluhopisy jsou více porovnávány s vývojem akciových trhů a protože akciové trhy rostly, mohly se snížit rizikové přirážky korporátních dluhopisů. Fondy rizikových dluhopisů proto zvýšily svoji hodnotu meziměsíčně o 1,4 %, meziročně jsou výše o 5,8 %.

Dluhopisové trhy si užívají nebývalých výnosů, které za několik posledních desítek let byly jen zřídka dostupné. Krátkodobé výnosy jsou dokonce mnohem výše než dlouhodobé, což vylepšuje výkonnost dluhopisových fondů, kterou konzervativní investoři nyní získávají.

Měnová restrikce centrálních bank je nyní na extrémních úrovních. Americký FED dusí ekonomiku sazbou 5,5 %, evropská ECB 4,25 % a v České republice základní sazba dosahuje přísných 7 %.

Tyto úrovně mají v měnovém horizontu kolem roku, roku a půl určitě sílu utlumit úvěrovou aktivitu a následně ekonomický růst, což by mělo s jistotou omezit růst cen a tedy inflaci. Očekávání určitého útlumu či pokles inflace potvrzují nižší delší sazby než základní sazby centrálních bank, což by znamenalo snižování základní sazby už letos.

Česká národní banka na svém zasedání před několika dny sice nezměnila základní sazbu, ale potvrdila odhodlání snížit inflaci k dvouprocentnímu cíli. Guvernér Aleš Michl varoval investory, že jejich očekávání ohledně letošního snižování základní sazby je mimo realitu, což je v souladu i s naším očekáváním, kdy by k prvnímu snížení základní sazby mělo dojít až v příštím roce. Stále tak platí, že čím vyšší výnosy, tím lepší – a tím déle si současní konzervativní investoři užijí výrazného zhodnocení dluhopisových fondů.


Smíšené fondy


Partners index smíšených fondů
červenec 20231,7 %
od začátku roku7,3 %
poslední rok5,1 %
poslední tři roky10,2 %
posledních pět let10,4 %
posledních deset let25,9 %
počet fondů50

Protože rostly akciové i dluhopisové fondy, zaznamenaly pozitivní výkonnost také smíšené fondy. Jejich průměrná hodnota stoupla meziměsíčně o 1,7 %, meziročně jsou v plusu 5,1%. 


------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

A ještě si dovolím přihodit jeden odkaz pro ty, co chtějí spořit a zatím se neorientují, ale rádi by :-): 

https://www.penize.cz/podilove-fondy/444130-investovat-muzete-i-vy-navod-pro-zacatecniky?utm_source=newsletter_d&utm_medium=email&utm_campaign=newsletter

Podobné články

Zajímavosti a rady ze světa financí

ČERVENEC 2023- stav investic a POZOR na hlášení pojistných událostí

Tip #10 - Princip dvou účtů?

Systém dvojích účtů je jednoduchý, ale účinný prostředek k uspořádání financí. Tato osvědčená taktika usnadňuje sledování výdajů, správu trvalých příkazů a poskytuje přehledný pohled na příjmy a výdaje. V tomto článku prozkoumáme, co tento systém zahrnuje
Zjistit více ...
ČERVENEC 2023- stav investic a POZOR na hlášení pojistných událostí

Tip #9 - Investiční REKAPITULACE roku 2023 a co můžeme očekávat?

Jaké byly předpovědi a jaký byl rok 2023 doopravdy? Na to bych se moc rád dnes podíval... Rád si k tomu přizvu známého portfolio manažera Martina Tománka
Zjistit více ...
ČERVENEC 2023- stav investic a POZOR na hlášení pojistných událostí

Věci, které se staly a zároveň mohou následovat v důchodech, hypotékách a pojištění?

Dnes bych velmi rád se zaměřil na pár novinek z oblasti důchodů, hypoték a pojištění- možná jak životního, tak i majetkového... Kde vnímám mnoho změn, jak trh, odborníci vidí ceny nemovitostí a co se právě řeší na našich "nejvyšších místech v Praze"? :-)
Zjistit více ...

Pojďme se sejít osobně.

Stačí napsat nebo zavolat a domluvíme se na termínu.

Karel Caldr, DiS., EFA

VIP CO manažer/ Fin. poradce
+420 734 372 479

Bc. Barbora Kovacsová

Finanční poradce
+420 702 130 330

Šárka Padevětová

finanční poradce
+420 732 568 745

Helena Maiková

Profi/asistentka
+420 605 872 601

Monika Horáková

Finanční analytik
+420 721 080 114

Jací jsme a koho hledáme?

Zjistit více
Karel Caldr - tým

Kde nás najdete?

Radniční 134/3, 3.np. České Budějovice 37001