Vyhledat na webu

Zavřít
Zpět na články

Věci, které se staly a zároveň mohou následovat v důchodech, hypotékách a pojištění?

01/12/2023
Spoření
Pojištění života
Pojištění majetku
Ochrana příjmů
Renta
Ochrana majetku a odpovědnosti

Jaké změny nastanou ve SPOŘENÍ na DŮCHOD?

 1. Tzv. Důchodové Penzijní Spoření (DPS) změní svou strukturu a již jako nové bude muset vzniknout na 10 let a do 60 let věku minimálně, aniž by klient musel vracet státní podporu.
 2. Dále dojde k čerpání pouze tzv. RENTOU, tedy postupným vybíráním, né jednorázovým vyrovnáním, jak tomu bylo dodnes.
 3. Státní podpora bude v minimální výši 100 Kč/m při platbě klienta 500 Kč/m a maximální 340 Kč/m při platbě 1.700 Kč/m- vše začne k 1.7.2024.
 4. Nově se také sloučí možnost odečtu daňově uznatelných nákladů z životní pojistky, doplňkového penzijního spoření, kde bylo možné odečítat u každého 24.000 Kč/rok do jednoho společného odpočtu a to tedy na 48.000 Kč/rok a přibude možnost odečítat i tzv. DIP- Důchodový Investiční Produk. Produkt, který zatím žádný na trhu zatím není a proto tady nechci předjímat, zda jej bude výhodné využít či raději SPOJIT VEŠKERÉ TYTO MOŽNOSTI PRÁVĚ DO PENZIJNÍHO SPOŘENÍ, který nyní vnímám pro klienta jako zásadní a zatím jediný VÝHODNÝ.
 5. Proč spojit a proč DPS? Možná proto, že třeba zde máte nejsnazší možnost využívat světové indexové ETF fondy (burzovně obchodované fondy za nejnižší možnou cenu) a k tomu si rovnou třeba přikoupit akcii ČEZu :-).
 6. No a co nám VLÁDA připravuje dál a kdy vůbec půjdeme na zasloužený odpočinek? No to nás asi zajímá všechny, že? Ale i tak je nejbezpečnější cestou BÝT PŘIPRAVEN a hledět si svého, spořit z vlastních sil a nespoléhat... a KDYŽ se i náš STÁT pochlapí, bude jen DOBŘE :-).A co nového se připravuje u HYPOTÉK?

 1. Nově mohou banky po klientech požadovat až jedno procento ze splacené částky jako náhradu za předčasné splacení hypotéky, což zahrnuje rozdíl mezi původní sazbou a aktuální průměrnou sazbou na trhu.
 2. Za předčasné splacení hypotéky během fixačního období si banky budou moci ÚČTOVAT řádově i DESÍTKY TISÍC KORUN místo dosavadních STOVEK korun.
 3. Ministerstvo financí schválilo novou úpravu, která omezí "poplatek" za předčasné splacení hypotéky na maximálně jedno procento, namísto původního návrhu dvou procent. Podle novely mohou banky požadovat "0,25 % z předčasně splacené části celkové výše úvěru za každý započatý rok zbývající do konce období s pevnou úrokovou sazbou, avšak MAXIMÁLNĚ 1 %".
 4. Novela, kterou schválilo ministerstvo financí, rozšiřuje možnost předčasného splacení BEZ SANKCÍ i na situace, kde dojde k prodeji nemovitosti spojené s úvěrem. V případě prodeje nemovitosti, na kterou se vztahuje úvěr, může klient nyní splatit hypotéku bez sankcí, pokud od uzavření úvěrové smlouvy uplynulo alespoň 24 měsíců. Též není ohroženo sankcemi vypořádání společného jmění manželů při rozvodu, pokud se týká nemovitosti financované úvěrem na bydlení nebo sloužící k jeho zajištění.
 5. Zákon vejde v platnost pravděpodobně v září 2024.Stručně ke změnám Povinného ručení...

 1. Povinnost hlídat a hradit pojištění bude NOVĚ na PROVOZOVATELI místo MAJITELE.
 2. Limit stoupne z minimálních 35 milionů na 50 milionů korun.
 3. Nově také budou muset být pojištěny elektrokoloběžky, segwaye, golfové vozíky a vozidla s rychlostí nad 25 Km/hod, či vozítka s váhou 25 Kg a rychlostí nad 14 Km/hod.


A dovolím si ještě mé zkušenosti u pojištění života!

 1. Prosím, neváhejte a řešte pojištění sebe a rodiny vždy hned a nenechávejte na pozdější dobu... "až někdy...", vždy pak je později a už to nevrátíte!
 2. Já jsem toho řádným příkladem: Má vrozená vada se projevila až ve 26 letech, ale to už bylo pozdě, řešil jsem svou první hypotéku, čekali jsme našeho prvního :-) a končilo mi pojištění od rodičů... dnes je mi 44 let a stále jsem nepřišel na to, jak se správně a uspokojivě pojistit...
 3. ... a pokaždé, když řeším s klienty jejich pojištění nebo nedej bože plnění, bojím se, aby to bylo dost a nebo lépe, ať se nic nestane! Ale chceme to riskovat?
 4. Co je ale PARADOX, když se něco stane:  VŽDY SI ŘÍKÁME, ŽE JSME SE MĚLI POJISTIT LÉPE, ŽE JSME NESTIHLI NIC NASPOŘIT A CO TEĎ BUDE DÁL?!
 5. Proto rychlá nápověda: "Pojistěte se tak, aby Vaše smlouva obsahovala:
  • pojištění smrti, pokud máte děti a/či dluhy!
  • pojištění invalidního důchodu všech tří stupnů!
  • připojištění vážných nemocí alespoň na rok platu!
  • trvalé následky úrazu!
  • a pokud již pracujte, tak i pracovní neschopnost, pokud nemáte již dost naspořených peněz, která Vám nebudou chybět alespoň na 6 měsíců života!
  • vše ostatní nemusí být nutné...
 6. ..., ale POZOR- jak poznáte, že je to dost či není? Vždy porovnávejte celý rodinný příjem a cenu rodinného pojištění, pokud je poměr někde kolem 5%, mělo by to být +-OK, ale i tak bych si to ověřil u někoho, kdo tomu rozumí :-)


Podobné články

Zajímavosti a rady ze světa financí

Věci, které se staly a zároveň mohou následovat v důchodech, hypotékách a pojištění?

Tip #10 - Princip dvou účtů?

Systém dvojích účtů je jednoduchý, ale účinný prostředek k uspořádání financí. Tato osvědčená taktika usnadňuje sledování výdajů, správu trvalých příkazů a poskytuje přehledný pohled na příjmy a výdaje. V tomto článku prozkoumáme, co tento systém zahrnuje
Zjistit více ...
Věci, které se staly a zároveň mohou následovat v důchodech, hypotékách a pojištění?

Tip #9 - Investiční REKAPITULACE roku 2023 a co můžeme očekávat?

Jaké byly předpovědi a jaký byl rok 2023 doopravdy? Na to bych se moc rád dnes podíval... Rád si k tomu přizvu známého portfolio manažera Martina Tománka
Zjistit více ...
Věci, které se staly a zároveň mohou následovat v důchodech, hypotékách a pojištění?

Věci, které se staly a zároveň mohou následovat v důchodech, hypotékách a pojištění?

Dnes bych velmi rád se zaměřil na pár novinek z oblasti důchodů, hypoték a pojištění- možná jak životního, tak i majetkového... Kde vnímám mnoho změn, jak trh, odborníci vidí ceny nemovitostí a co se právě řeší na našich "nejvyšších místech v Praze"? :-)
Zjistit více ...

Pojďme se sejít osobně.

Stačí napsat nebo zavolat a domluvíme se na termínu.

Karel Caldr, DiS., EFA

VIP CO manažer/ Fin. poradce
+420 734 372 479

Bc. Barbora Kovacsová

Finanční poradce
+420 702 130 330

Helena Maiková

Profi/asistentka
+420 605 872 601

Monika Horáková

Finanční analytik
+420 721 080 114

Kde nás najdete?

Radniční 134/3, 3.np. České Budějovice 37001