Vyhledat na webu

Zavřít
Zpět na články

Tip #9 - Investiční REKAPITULACE roku 2023 a co můžeme očekávat?

04/02/2024
Investice a vývoj
Peníze a vy
Renta
Volné prostředky
Fin tipy

Rok 2023 je již za námi a proto je vhodný čas na zhodnocení událostí a zamýšlení. Podíváme se na vývoj hlavních skupin aktiv, vyvodíme ponaučení z minulého roku a na závěr poskytneme několik investičních doporučení.


Stručná rekapitulace


V minulém roce zaznamenaly akciové trhy výrazný vzestup, přičemž japonské akcie vedly s růstem o 28 % a americké s 26 %. Evropské akcie rovněž solidně stouply o 17 %, což je významné, zvláště s ohledem na odlišné sektorové složení evropských akciových indexů s nižší váhou technologií ve srovnání s americkými. Naopak akcie méně rozvinutých trhů zaostávaly, především v důsledku problémů čínské ekonomiky, avšak nakonec si připsaly desetiprocentní nárůst díky pozitivní náladě na finančních trzích. Globální dluhopisy zaznamenaly také pozitivní vývoj s růstem o 6 %, ale komodity ztratily téměř osm procent. Celkově vzato byl pro investory skvělý rok, přestože na začátku roku 2023 převládala pesimistická nálada.


Jaké byly předpovědi na rok 2023?


S vysokou inflací a rychle rostoucími úrokovými sazbami centrálních bank analytici a ekonomové předpovídali brzký příchod hospodářské recese. Tato recese byla tak často předpovídána, že byla označena za "nejočekávanější recesi všech dob". Tržní předpovědi byly rovněž pesimistické, s investičními stratégy na Wall Street, kteří průměrně očekávali pokles cen amerických akcií o jedno procento v roce 2023. Ačkoli jedno procento v záporných číslech není investiční tragédií, burzovní analytici a stratégové, dlouho známí svým optimismem, na začátku minulého roku prožívali období deprese.


Co to znamená? Že se vlastně můžeme těšit na něco zajímavého a pokud budeme všímaví, budeme mít prostor toho využít...


Možná se spíš bojím nyní roku 2024, když jsou vesměs všichni překvapeni z roku 2023, jaký byl fajn. NYNÍ Inflace klesá, sazby hypoték jdou dolů a očekávají se AKCIE a DLUHOPISY, že konečně budou dělat radost i OČEKÁVANĚ


Inflace v USA a EVROPĚ?


Vzhledem k tomu, že inflace v průběhu roku výrazně klesala, sílilo přesvědčení investorů, že cyklus růstu sazeb je u konce. Následná pozitivní data o inflaci výrazně přispěla k růstu cen akcií i dluhopisů v posledním kvartálu roku.


No rok 2023 nebyl špatný, vůbec nebyl špatný, ale jaká tedy byla reálná prognóza stratégů z Wall Street pro rok 2023?Bohužel, stratégové si nevedli lépe ani v předchozím roce. Pro rok 2022 věštili růst amerických akcií o 4 procenta. Přitom index S&P 500 zaznamenal 19% pokles, nejhorší výsledek od finanční krize 2008.


Co to znamená? Nikdo nemá "křišťálovou kouli" a proto raději buďte opatrní a investujte dle sebe, nikdy nedávejte na grafy, kde se často necháme přesvědčit velmi příznivým vývojem, ale co když to je zrovna příprava na pád a nebo nepříjemným pádem, který však může ukazovat na příjemnou slevu na trhu, kterou může být příjemné využít?


Já bych to rád Ukázal třeba na Číně a Indii, stále mi to dává smysl?


Tyto země leží vedle sebe, jsou stejně veliké, ale hodnota čínských firem je vyšší, ale je to správně investovat zde, nebo je dobré se více zamyslet? a proč zrovna tady a teď?


ČÍNA - 1.5 miliardy obyvatel, "KOMUNISTICKÁ" země, průměrný VĚK LIDÍ je 40 let.

INDIE - 1.5 miliardy obyvatel, "SVOBODNÁ" země, průměrný VĚK LIDÍ je 28 let.


DÁLE POZOR, mnoho lidí- klidně říkejme "influencerů", kteří ví, co říkají :-) radí investovat třeba do tzv. "MAGNIFICENT 7", tedy 7 nejúspěšnějších technologických firem roku 2023 - Apple (48,2 %), Microsoft (56,8 %), Alphabet (58,3 %), Amazon (80,9 %), Nvidia (238,8 %), Meta (194 %) a Tesla (101,7 %), které táhnou celý trh a to v průměru za 2023 o 111%, ale pozor- s P/E 41. 

(zjednodušeně hodnota jedné akci je předražena a neopírá se o hodnotu firmy ve správném poměru, který by mohl být někde mezi 15-20 a mimochodem současný americký trh je na hodnotě 25).


A teď se dostáváme k očekávanému výhledu.


Zajímavými subjekty jsou právě ti, kdo zaostávají.


I když se akciové trhy v roce 2023 obecně dařily, jejich růst byl především tažen rostoucími akciemi, zejména v technologickém sektoru. Například zatímco americké růstové akcie zaznamenaly vzestup o výrazných 39 %, hodnotové akcie ve stejném období posílily pouze o 12 %. Dividendové akcie přidaly pouze necelých 8 %, jak ukazuje index Morningstar Dividend Composite.


Naše doporučení nemusí být nejpopulárnější. Navrhujeme upřednostnit hodnotové akcie a omezit váhu růstových (zejména technologických) v portfoliích. To neznamená, že by se investoři měli zcela vyhýbat růstovým akciím, ale měli by pečlivě zvážit, zda není jejich podíl v portfoliu příliš vysoký. Mnoho investorů často podceňuje tento aspekt.


A nakonec důležitá poznámka: V roce 2024 se budeme potýkat s vysokou politickou nejistotou, a to nejen v souvislosti s americkými prezidentskými volbami. Investoři budou letos vyzváni k tomu, aby čelili této nejistotě s rozvahou a nedělali impulzivní rozhodnutí. Závěrečné doporučení zní: ignorujte volby, přehlížejte mediální titulky, ovládejte své emoce, a držte se svého dlouhodobého investičního plánu.


... Martine Tománku (martin.tomanek@partnersis.cz), děkuji za podněty při shrnutí roku 2023 a doufám a zároveň doufám, že rok 2024 bude také tak zajímavý a nenudný jako ten minulý :-)

Podobné články

Zajímavosti a rady ze světa financí

Tip #9 - Investiční REKAPITULACE roku 2023 a co můžeme očekávat?

Tip #10 - Princip dvou účtů?

Systém dvojích účtů je jednoduchý, ale účinný prostředek k uspořádání financí. Tato osvědčená taktika usnadňuje sledování výdajů, správu trvalých příkazů a poskytuje přehledný pohled na příjmy a výdaje. V tomto článku prozkoumáme, co tento systém zahrnuje
Zjistit více ...
Tip #9 - Investiční REKAPITULACE roku 2023 a co můžeme očekávat?

Tip #9 - Investiční REKAPITULACE roku 2023 a co můžeme očekávat?

Jaké byly předpovědi a jaký byl rok 2023 doopravdy? Na to bych se moc rád dnes podíval... Rád si k tomu přizvu známého portfolio manažera Martina Tománka
Zjistit více ...
Tip #9 - Investiční REKAPITULACE roku 2023 a co můžeme očekávat?

Věci, které se staly a zároveň mohou následovat v důchodech, hypotékách a pojištění?

Dnes bych velmi rád se zaměřil na pár novinek z oblasti důchodů, hypoték a pojištění- možná jak životního, tak i majetkového... Kde vnímám mnoho změn, jak trh, odborníci vidí ceny nemovitostí a co se právě řeší na našich "nejvyšších místech v Praze"? :-)
Zjistit více ...

Pojďme se sejít osobně.

Stačí napsat nebo zavolat a domluvíme se na termínu.

Karel Caldr, DiS., EFA

VIP CO manažer/ Fin. poradce
+420 734 372 479

Bc. Barbora Kovacsová

Finanční poradce
+420 702 130 330

Helena Maiková

Profi/asistentka
+420 605 872 601

Monika Horáková

Finanční analytik
+420 721 080 114

Kde nás najdete?

Radniční 134/3, 3.np. České Budějovice 37001