Kam v roce 2025 investovat? Co myslíte...
Když jsem se snažil vzdělat a podívat se, jak jednotliví prominentní analytici vidí rok 2025 v investicích, zjistil jsem, že každý má názor neslučující se s názorem jiných. Pak jsem přemýšlel, že nechám AI zkompilovat mnoho názorů do jednoho článku. Skoro jsem se k tomu odhodlal po dočtení dalšího elaborátu, ale po všech těch letech zkušeností jsem došel k názoru, že vlastně nejlepší bude držet se starého a osvědčeného řešení Warrena Buffetta - portfolio je třeba tzv. diverzifikovat - nevsázet vše na jednu kartu a zároveň nechvátat na trh se vším, co mám. A úplně nejideálnější a nejjednodušší varianta bude, když Vás nechám nahlédnout pod pokličku naší kanceláře. Jak pracujeme s každým klientem individuálně na základě jeho možností a cílů a společně bohatneme.
Možná to není řešení přesně pro dnešní rok, tedy rok 2025, ale z dlouhodobého hlediska je to určitě řešení rozumné. Zásadně totiž neriskujeme a přitom využíváme možností, které současná situace změn obchodních taktik, strategií a zrychlování trhů v 21. století nabízí.
Před pár dny byl znovu inaugurován na prezidenta Spojených států Donald Trump. Při jeho řeči jsem se několikrát pozastavoval a kladl si spoustu otázek. Můžeme vůbec stále spoléhat na světovou globalizaci? Budou si muset jednotlivé státy spíše poradit sami s tím, co mají a umí? Musí politické špičky pro dobro ‚svých‘ občanů a úspěšné hospodaření zásadně bojovat a agresivněji se prosazovat? Pro úspěch americké ekonomiky bude Trump dělat vše, co bude v jeho silách. A za to všechna čest! Ale dost možná mu bude úplně jedno, koho tím položí. I kdyby se jednalo o zásadního amerického partnera.. No nenaštvalo by Vás to? O to víc se budete jako zhrzený partner snažit prosazovat sám sebe a naopak potopit Ameriku.
A právě proto je třeba svoje investice směřovat do všech světových regionů – pokud bude Trump kopat jen za Ameriku, budou se z toho muset ostatní oklepat a vynaložit obrovskou snahu na to, aby se i jejich regionu dařilo. Pro dobro svých lidí snad chtějí všichni udělat maximum.. nebo se pletu?
Obecné doporučení, tak jako vždy, je vlastně velmi těžké, protože vycházíme z roku (2024), který byl pro akcie velmi úspěšný…, ale to jsme neměli Donalda Trumpa, hodně se sázelo na „kouzelnou sedmičku“ (viz. níže) a pár vyvolených, proto pozor na …
Indexy v roce 2024 mohly vypadat nějak takto:
- světové akcie + 27%
- americké akcie + 35%
- evropské akcie + 15%
- akcie rozvíjejících se trhů + 17%
Komodity:
- Ropa + 0,1%
- Zlato + 27%
- Bitcoin + 122%
Dluhopisy:
- 10leté + 0,4%
- 5leté + 3,1%
… pokud bych k tomu všemu připočetl náklady, určitě bychom někde našli číslo s minusem na začátku.
… zmiňoval jsem „kouzelnou sedmičku“. Kdo to tedy je? Jedná se o firmy, které jsou svou hodnotou akcie vůdcem amerického indexu S&P 500 a to ze 30%. Konkrétně se jedná o firmy Nvidia, Meta, Amazon, Alphabet, Microsoft, Apple a Tesla. Možná jste si všimli, že jsou všechny technologické, tak který sektor je vlastně dále v indexu zastoupený? A má tam vůbec prostor?
Regiony a sektory?
Kdo je na tom dobře a kdo bojuje o své místo na slunci?
- Amerika je stále dominantní a stále chce udávat tempo,
- Evropa si díky své politice nyní možná uvědomuje, že nařízení Evropské Unie podnikání na starém kontinentu zrovna nepomáhá, že? Vidíme to na kdysi velmi úspěšných automobilkách jako je Mercedes, BMW, Volkswagen atd.
- Japonsko si již před lety zažilo velký ústup ze slávy a nyní konečně nalezlo svou vyhovující cestu. S takto nastaveným kormidlem může dále pokračovat, ale je pravda, že volatilita trhu je stále docela veliká. Nicméně výsledky za rok 2024 nebyly vůbec špatné.
- Čína a její nastavení vládnutí země z centrály pouhým nařizováním může fungovat, ale jak dlouho?
- Hodně se nyní skloňuje Indie a pokud se zamyslím nad možnostmi země a porovnám ji třeba s Čínou.. Indie je v populaci oproti Číně výrazně mladší, je svobodnější a možná touhou „být úspěšný“ netrpí jen pár vyvolených, ale všichni…
- Rozvíjející se země, tedy země, kde se nežije tak krásně, jako v USA, Kanadě, Evropě a pár dalších zemích, chtějí být také bohaté. Snaží se nabízet práci za nižší cenu a jsou ochotni udělat více i na úkor samotné země. Pro lepší podmínky v podnikání a přísun investic ze zahraničí si ničí příroda a wellbeing populace taky není úplná priorita. Tam ale musíme mít štěstí a zvolit akcie vhodně (př. Brazílie -38% za rok 2024).
Když se v Amundi ptali profesionálů, kde lze očekávat v roce 2025 zajímavé růsty, vznikl následující obrázek:
Kde se dobře podniká firmám?
Jen příklad: Co myslíte, kde raději založíte firmu? V Číně nebo USA, Japonsku, Evropě nebo Jižní Korei? Politika a svoboda podnikání je také klíč a někdy zásadní :-)
Já to zjednoduším, pro investice je dobré nejprve mít…
- Naprostý základ je mít rezervu pro obyčejné žití, nečekané rychlé výdaje, podnikání a budoucí cíle či nákupy v dohledné době. Nechte je pracovat na spořících účtech, vždy se najde nějaký pěkný třeba s 3,5% a více :-).
- Krátkodobé investice jako dluhopisy a dluhopisové podílové fondy připravené jako spoření na dobu mezi 3-5 léty.
- A pokud máte pocit, že tyto dva body jsou bezpečně splněny, jdeme na akcie – ještě lépe akciové podílové fondy.
- Jo a pozor, jsme v České republice a proto potřebujeme vlastnit také investiční nemovitost, která nám nese „jistý“ zisk z nájmu. Nicméně bych raději doporučil nemovitostní podílový fond s průměrným ziskem mezi 5-7% ročně. A to proč? Potřeba rekonstrukcí, potřeba případného prodeje a rychlého převodu na peníze a s tím spojené náklady není tak snadná a výsledný zisk z vlastnění nemovitosti pak je ve stejných intencích, jako uvedený zisk z fondu… Pokud budete chtít toto téma více rozebrat, rád se k tomu někdy v dalších článcích vrátím :-).
... proto je výběr investic tak složitý a může být úspěšný, ale také nadělat velkou paseku… Díky tomu se obecně doporučuje nehrát si na odborníka a raději nakoupit „od každého kousek“ a někdy přihodit více USA a někdy Číně či Indii… letos se lze domnívat, že Amerika a dividendové firmy budou v klidu, doplnil bych však portfolio i nemovitostním a dluhopisovým fondem.
Pro správné rozdělení investic bych byl rád, aby si každý uvědomil, zda chce se svými penězi riskovat a nebo být tzv. konzervativní. Anebo třeba něco mezi, tedy upřednostnit vyváženou strategii. I takto jsem své doporučení připravil a Vám zde...
Výhodou tohoto portfolia je, že jsme stále připraveni pro nákup, protože máme 40% našich zdrojů uloženo v klidných dluhopisech a nemovitostních fondech a to myslím, není na daný výsledek vůbec špatné, že...
Ještě přidám výsledky konzervativního portfolia (výhodou je 10% v nemovitostech a 30% v dluhopisech):
A zároveň i dynamického, ať máte vše po ruce (nevýhodou je pouze 10% v nemovitostech a 10% dluhopisech):
Pokud však již spoříte dlouho a pravidelně, pak doporučuji vždy jednorázově část svého portfolia přehodit do tzv. indexu (souhrn akcií těch nejvýkonnějších firem v daném sektoru) a využívat tak vždy to nejúspěšnější a také (poplatkově) nejlevnější řešení. Proč to ale nedělat hned od začátku a pravidelně? Každým Vašim nákupem totiž nakupujete to nejdražší, co na daném trhu zrovna existuje. Do obchodu s potravinami také nejdete s tím, že si koupíte to nejdražší pečivo, které na Vás koukne :-), ale v portfoliu každého mají Indexy své místo a proto třeba takto…
Na grafech si můžete všimnout, že investovat do rozvíjejících se trhů nebylo úplně úspěšné, ale co kdyby zrovna tato dekáda byla neúspěšná pro USA a rozvinuté trhy a my nebyli zainvestováni tam, kde se daří? Možná proto ... :-)
Tak přeji úspěšný rok 2025 :-).
Podobné články
Zajímavosti a rady ze světa financí
Kam v roce 2025 investovat? Co myslíte...
Tip #10 - Princip dvou účtů?
Tip #9 - Investiční REKAPITULACE roku 2023 a co můžeme očekávat?
Pojďme se sejít osobně.
Stačí napsat nebo zavolat a domluvíme se na termínu.
Kde nás najdete?
Radniční 134/3, 3.np. České Budějovice 37001