KVĚTEN 2022- Už je čas koupit akcie na dně?

< Zpět na články

KVĚTEN 2022- Už je čas koupit akcie na dně?

Už je čas koupit akcie na dně?

Rostoucí úroky, inflace, drahé energie, válka na Ukrajině. To všechno trhům nesvědčí a akcie zlevňují. Vyplatí se teď koupit se slevou, nebo propad tentokrát bude dlouhodobější?

Martin Mašát, ekonom Partners, to vidí takhle:

  • Hlavním důvodem poklesu cen akcií není ani Ukrajina, ani recese, ani ceny ropy, ale jednoduše úroky v USA. Tamní centrální banka, takzvaný Fed, se rozhodla, že začne bojovat s inflací, a to docela razantně. Přeci jen tam mají inflaci už také přes osm procent, což 40 let nezažili. Fed nejenže ukončí kvantitativní měnové uvolňování známé jako nákupy dluhopisů, ale bude rychle zvedat základní sazbu, aby utlumil inflační tlaky. Finanční trhy očekávají ještě rychlejší přitvrzování, než prognózuje Fed a o to rychleji ceny nejen akcií, ale i dluhopisů padají.

4A26389C-4A91-41A2-8D98-7E6480028BC2.jpeg

  • Mnoho firem zažije vystřízlivění po mnoha letech levných peněz, protože ta doba skončila. Už nebudou úvěry za jedno či dvě procenta. Ceny tlačí dolů i klasický diskontní model, který je hojně analytiky využíván, protože větší úroková míra rychleji znehodnocuje budoucí zisky a výsledkem je nižší vnitřní hodnota firem. Nejvíce klesly technologické akcie, kdy například index Nasdaq jen za duben propadl o více jak 10 % a od začátku roku je na minus 25 %.

  • Časování trhu je disciplína, kterou nikdo neumí a ani já neumím říci, jestli jsou akcie na dně. Rozhodně platí, že akcie jsou na úrovních, kde byly před rokem, rokem a půl a tedy, že jsou mnohem levnější. Současná volatilita je právě výsledkem nejistoty, jak se firmy poperou s většími náklady na financování a s inflačními tlaky. V nejbližších měsících proto očekávám pokračování zvýšené volatility a ceny akciových indexů se mohou vyvíjet stylem „dead-cat-bounce“. Proto není nutné ihned do akcií naskakovat, nejistota může ještě nějakou dobu trvat a příležitosti k výhodným nákupům ještě budou.

  • V horizontu roku se svět opět nastaví na nový „normál“, přežijí silné a efektivní firmy, vyčistí se trh nezaměstnanosti a akciové trhy zas vyrazí směrem nahoru. Pro příští rok proto očekávám už opět pozitivní vývoj a v pětiletém horizontu opět standardní výkonnost akciových trhů kolem průměrných plus osm procent ročně.

Se správně nastaveným investičním portfoliem vám umíme pomoci...


Komentář k trhu:

https://www.penize.cz/podilove-fondy/434008-padaji-akcie-i-dluhopisy-jak-si-vedou-podilove-fondy


Trhy v květnu:

F2505CDF-801E-43E0-B796-567D1CED688B.jpeg

  1. Na rusko-ukrajinský konflikt si finanční trhy již víceméně přivykly a z něho plynoucí rizika jsou už zahrnuta v cenách aktiv.
  2. Na obzoru se objevila nová nejistota - rychlost zpřísňování měnových politik, respektive rychlost růstu úroků v USA i v Evropě.
  3. Zdražení ceny kapitálových zdrojů, která jde ruku v ruce se zdražováním energií a vstupů, může nejen srazit ziskové marže, ale dokonce ohrozit životaschopnost mnoha firem. A ve finále o to rychleji zbrzdit růst ekonomiky.
  4. Proto jsou nyní bedlivě sledovaná všechna prohlášení a kroky centrálních bank.
  5. Nejinak je na tom i Česká národní banka, která potřebuje udržet na uzdě inflaci, ale přitom nechce zatáhnout za „ruční brzdu“ příliš prudce, aby následky v ekonomice nebyly ještě horší.

Publikováno v kategorii Investice a vývoj dne 13, 05, 2022