ČERVENEC 2022- INVESTICE a inverzní výnosová křivka a co prázdiny? :-)

< Zpět na články

ČERVENEC 2022- INVESTICE a inverzní výnosová křivka a co prázdiny? :-)

Co je to inverzní výnosová křivka a jak toho využít?

Spoření na krátkou dobu je či může být v současné době velmi zajímavé, protože ... Česká Národní Banka :-).


Pokusím se to vysvětlit velmi rychle a stručně:

 1. Krátkodobé výnosy České Národní Banky jsou 7% p.a.
 2. Dlouhodobé státní dluhopisy nesou 5% p.a.
 3. Všechny národní banky (ČNB, FED, ECB) se snaží utlumit inflaci a proto se snaží, zvyšují úroky a tedy se pokoušejí znepříjemnit přístup k penězům, ale pokud je máte Vy, můžete toho využít a peníze poskytnout ostatním- zjednodušeně :-).
 4. A co tím národní banky chtějí docílit? Nechtějí, ale pravděpodobně vznikne tzv. RECESE- ekonomika zpomalí, vznikne nezaměstnanost, inflace klesne...
 5. Proto se vyplatí nyní koupit státní dluhopisy s výnosem 5-6% p.a., pokud předpokládáme, že inflace klesne zpět na 2-3% ročně?
 • Mimochodem ona inflace musí klesnout už jenom proto, že skoro celý rok jde inface velmi rychle nahoru a vždy se srovnávají měsíce meziročně a protože se nyní začně srovnávat velmi silný inflační měsíc s novým uklidněným měsícem, tak není možné, aby každý (třeba) červen rostl inflačně o 17,2%, což by mezi dvěma lety znamenalo kolem 40% nárůstu- to prostě není možné!
 • Uklidní se i pocit ze současného stavu trhu, zvykneme si na aktuální situaci, přizpůsobíme se, naučíme se šetřit, vše se dostanem do normálu a opravdu i reálná inflace klesne.
 • Nicméně, pokud nyní nakoupíte dluhopisy s výnosem 5-6% p.a., ty Vám zůstanou a navíc, budete mít v ruce něco, po čem bude pěkná poptávka :-).
 • Podobně uvažují bohatší investoři v současné době při nákupech nemovitostí, kde čekají, až někomu dojdou peníze na splácení hypoték, svůj dům či byt budou nuceni nabídnout na trhu za výrazně nižší cenu ...!
 1. Ano, říkáte si, že dnes jsou spořící účty také s 5%ním výnosem, ale budou i v době 2-3% inflace? To přeci známe, to tu bylo 10 let a kolik vynášel spořící účet? 0-1% p.a. :-(
 2. Jinými slovy... Pokud nějaký fond nyní nakoupil zajímavé dluhopisy, tak máte konzervativní spoření s výnosem na několik let naprosto ideální.
 3. Pokud nyní kupujete či jste nakoupili nemovitostní fond, máte také jistotu, že 20% Vašich peněz je rovnou uloženo konzervativně a to povinně, tedy opět zisk dle výše uvedeného 5-7% p.a.

Znám podílové fondy, které toho využily ...

Výnosy vybraných 10letých státních dluhopisů za posledních 5 let:

B71CD19D-3A4F-4777-86B9-AB556202F625.png


Jedná se o zajímavé řešení, které mi dává smysl, ale tím nechci říci, že akciová portfolia nejsou nyní špatně, pokud nyní investujete pravidelně, máte možná daleko lepší řešení, jen je zásadní nepořestávat "přisypávat" a také nelze počítat s tím, že do 1-3 let dostanete SUPER výnos. Dlouhodobě budete VELMI spokojení, jen bych nepočítal s tím, že "do roka a do dne" si vyberu výnos z akcií a pojedu si úžívat :) (třeba ano, ale nepočítejte s tím)...

Krásným vysvětlením může být podcast Martina Tománka, Martina Mašáta a Marcela Vanducha- Investiční FRESH #5:

https://podcasts.apple.com/cz/podcast/investi%C4%8Dn%C3%AD-fresh/id1630150989?i=1000570623979

https://podtail.com/en/podcast/investi-ni-fresh/-5-co-pi-i-hv-zdy-aneb-bezpe-nost-kryptom-n-recese/


Pozn.: "Riziko u akcií po poklesu je výrazně menší a zisk je výrazně pravděpodobnější, než po růstu cen akcií- kdy riziko roste a možnost zisku klesá!"

Vývoj vybraných akciových indexů za posledních 5 let:

3271A52C-8BA0-4EFD-B957-FABCBC39BD6A.png

Publikováno v kategorii Fin tipy, Investice a vývoj, PENÍZE a VY, Spoření, Z naší kanceláře dne 25, 07, 2022