Investice- rok 2021 a výhled na 2022

< Zpět na články

Investice- rok 2021 a výhled na 2022

Rok 2021 a výhled na rok 2022?

Uplynulý rok 2021 byl pro investory velice štědrý. Americké akcie dosahovaly nových historických maxim s tím, že index S&P 500 dosáhl vysoké výkonnosti +28,7 %. Velice dobře si vedly i evropské akcie, které vzrostly o 24,4 %. Index japonských akcií TOPIX přidal 12,7 %. Skvělé výnosy zaznamenaly i globální akcie realitních firem (REITs), které rostly o 32,6 %. Naopak akciím emerging markets se nedařilo, když rok zakončily se ztrátou 2,2 %.[1] Špatně si vedly především čínské akcie, které odepsaly 14 %.

Dařilo se komoditám a high-yield dluhopisům. Americké HY dluhopisy rostly o 5,3 %, evropské potom o 3,4 %. Široký komoditní index vzrostl o 27 %, byť je třeba říct, že ne všem komoditám se dařilo. Například cena zlata v roce 2021 poklesla o 4 %, navzdory rychle rostoucí inflaci.

Výnosy kvalitních dluhopisů v uplynulém roce rostly, což je pro investory velmi dobrá zpráva. K 10. lednu 2022 nese dvouletý český státní dluhopis výnos 3,83 %. Díky tomuto vývoji přirozeně vzrostl i výnosový potenciál dluhopisových fondů, tudíž výhled je pozitivní.

CC65C184-C3D4-429D-84C3-6E94F4E6DDCE.png

Graf: Výkonnost různých tříd aktiv v roce 2021 (%) Výnosy uvádíme včetně dividend a v lokální měně. Akcie emerging markets uvádíme v USD.

„Příjemně normální“ rok

Vývoj v roce 2021 investorům znovu ukázal, jak nesmyslné je investovat na základě tržních a ekonomických prognóz. Například americká investiční banka Morgan Stanley věštila „příjemně normální“ rok 2021 a očekávala mírnou inflaci na úrovni 1,8 %. Bohužel, normální vývoj vzal za své hned na začátku ledna, kdy do amerického Kapitolu vtrhl rozlícený dav. Ten se na popud Donalda Trumpa snažil násilně zvrátit údajně zfalšovaný výsledek prezidentských voleb a zabránit tak nástupu administrativy Joe Bidena. Útok na samotné základy demokratického zřízení USA naštěstí svého cíle nedosáhl.

Co se týče inflace, i zde byl skutečný vývoj velice vzdálen od prognóz. V listopadu 2021 dosáhla míra inflace v USA 6,8 %, nejvyšší úrovně za téměř čtyři dekády. Jedná se přitom o globální fenomén. S relativně vysokou inflací se potýká i ČR – v listopadu činila 6 %, s rostoucím trendem.

Výhled na letošní rok 2022

Navzdory inflaci, a ne zrovna hladkému předání moci v USA nesmíme přehlédnout, že jsme byli svědky i pozitivního vývoje. Americké a evropské firmy vykazují velice solidní nárůsty ziskovosti – právě pozitivní vývoj zisků je zásadním motorem růstu cen akcií. A americký spotřebitel je, zdá se, ve slušné kondici.

V roce 2021 jsme plně naočkovali polovinu lidstva, což je mimořádný výkon. Rovněž se objevilo účinné antivirotikum ve formě tablet od firmy Pfizer, takzvaný paxlovid. To vše dává naději, že letošní rok bude pro naše zdraví bezpečnější.

Na druhé straně, naše finanční zdraví bude letos ohroženo více. A to především kvůli růstu úrokových sazeb. ČNB sazby razantně zvýšila v minulém roce a další zvýšení je na stole. Svou váhavou politiku přehodnocuje i americký FED, který v dohledné době pravděpodobně zcela zastaví nákupy aktiv. Představitelé americké centrální banky aktuálně očekávají tři zvýšení základní úrokové sazby v roce 2022.

Kromě politiky centrálních bank by měli letos investoři sledovat i vývoj čínské ekonomiky. Ta vykazuje výrazné nerovnováhy. Čína se potýká s poměrně vysokým celkovým zadlužením a obavy nadále vzbuzuje její realitní sektor. Za pozornost potom stojí i vývoj v geopolitické sféře, především přetrvávající napětí mezi Západem a Ruskem. Toto napětí může snadno vyústit ve vojenskou konfrontaci na Ukrajině.

Investiční doporučení

V prostředí rostoucích úrokových sazeb důrazně doporučujeme vyhnout se prakticky všem českým firemním dluhopisům, které se nabízejí retailovým investorům. Nedávaly smysl dříve, a v současné době rostoucí inflace a zpřísňující se měnové politiky už vůbec ne.

Vzhledem k relativně vysokým valuacím technologických akcií a obecně růstových akcií doporučujeme v akciové složce portfolia nadvažovat hodnotové akcie.

Na závěr přikládáme graf ukazující výkonnost všech fondů Partners investiční společnosti v roce 2021. Nejvyšší výkonnost měly přirozeně akciové fondy. Nejslabší výkonnost sice zaznamenal dluhopisový Bond Opportunity, nicméně jeho výsledek je přesto úspěchem. V důsledku svižně rostoucích sazeb ČNB zaznamenaly mnohé dluhopisové fondy na našem trhu nezanedbatelnou zápornou výkonnost. Ve srovnání s nimi se PBO udržel v kladných číslech a je připraven profitovat z vyšších výnosů dluhopisů.

Moje osobní doporučení?

Díky současnému trhu a úrokovým sazbám bude velmi příjemně přát konzervativním investorům či těm, kteří chtějí mít výnos i na rezervě pro nečekané situace.

Zdroj: Partners, Martin Tománek, Karel Caldr

Publikováno v kategorii Fin tipy, Investice a vývoj, PENÍZE a VY, Spoření, Z naší kanceláře dne 17, 01, 2022