Ukončení smlouvy investičního ŽP či odchod z podílového fondu ve špatné době?

< Zpět na články

Ukončení smlouvy investičního ŽP či odchod z podílového fondu ve špatné době?

SP500 watchlist.png

Pozor na ukončování IŽP nebo Podílového Fondu v době propadu trhů! Současná krize vyvolaná situací okolo COVIDu-19 odhalila v plné kráse jednu problematiku, která je na trhu s IŽP a PF vždy, ale nyní se mohla projevit mnohem silněji než normálně.

O co jde? O výběr a ukončování smlouvy a aktuální hodnota investice.

Ukončení smlouvy IŽP trvá relativně dlouho, u investice do podílového fondu je odkoupení portfolia dle zákona do 14 dní od přijetí žádosti, tedy také odstoupení z trhu může trvat i 4 týdny, když budeme uvažovat, že:

  1. týden přemýšlím, zda "prodat",
  2. týden podávám na poštu žádost,
  3. týden čekám,
  4. týden bude "odkup" realizován.

takže zejména u smluv, kde je kapitálová hodnota již vyšší, je třeba dát větší důraz na hlídání aktuálního stavu vývoje investice. Podívejme se společně na jeden příklad a na aktuální stav trhu po informaci o COVID-19, který byl těsně před 10.2.2020:


Co se může stát?

Zažádáme-li pojišťovnu či investiční společnost o aktuální hodnotu odkupného a pojišťovna nám tuto informaci sdělí ke dni 7.2.2020. Výše odkupného byla cca 190 000 Kč. Pošleme tedy výpověď pojistné smlouvy, která byla následně ukončena k 31.3.2020. Pojišťovny spočítají klientovi hodnotu odkupného na základě ceny podílového listu ke dni konce pojistné smlouvy. Finální cena podílového listu tedy byla z konce března a klient dostal na odkupném cca 140 000 Kč. Kam zmizelo 50 000 Kč, tedy cca 26 % hodnoty? Klient měl Indexový fond (uvádím index S&P 500).

SP500 20200217 max.png ... maximální hodnoty "na vrcholu" trhu 17.2.2020 (zdroj: YAHOO!Finance)

Hodnota odkupného v dopise byla téměř na vrcholu, pak následoval mohutný propad díky současné situaci kolem COVID-19. Klient tedy výběr trefil téměř do nejnižší možné hodnoty. Obrázky níže ukazují hodnotu podílových listů v klíčových dnech.

SP500 20200316 min.png ... minimální hodnoty trhu 16.3.2020 (zdroj: YAHOO!Finance)


Na co si dát na základě tohoto pozor?

  • Pokud odkup převádíte na jiný podílový fond či jiné IŽP a investiční strategie je podobná jako v původní smlouvě, resp. je realizován stejný propad během uvedeného měsíce, klientovi nic moc nehrozí. Sice prodá se ztrátou, ale nakoupí v brzké době za podobnou cenu, pak jen bude čekat, až se trhy zase vzpamatují a využije důvodů, proč se pro změnu rozhodl. Jen musí být investiční strategie velmi podobná a s nižšími náklady.

  • Pokud by na nové smlouvě byla odlišná investiční strategie, například místo dynamické by byla konzervativní, ztráta může být horší. Prodá levné akcie a otázka v jaké kondici bude jinak zaměřená strategie v nové smlouvě. Tady již dává smysl zkontrolovat před blížícím se datem konce smlouvy hodnotu fondů a případně ještě vzít výpověď zpět (dejte si dostatečný čas, aby stihla pojišťovna vyřídit- platí pro IŽP, u PF ne).

  • Pokud odkupné vybírá na svůj účet, ztrátu realizuje také, možná ještě vyšší než v předchozím bodě. Platí tedy stejné doporučení – chvíli před koncem smlouvy zkontrolovat a případně vzít výpověď zpět. Pokud se již nestihne, dá se ještě vyřešit rychlým zainvestováním do samostatných podílových fondů, opět s podobným zaměřením. Rozhodně může využit nižší náklodovosti a třeba i jiného řešení (pasivní vs. aktivní investování a podobně).


... a to se na tento index podívejme ještě v době "pár dní" na to: Dnes, tedy 11.5.2020, je cena opět jinde! Rozptyl celkem 740 dolarů během 3 měsíců :-O

Publikováno v kategorii Fin tipy, Investice a vývoj dne 11, 05, 2020