Vyhledat na webu

Zavřít
Zpět na články

Investice v dobách války?

04/03/2022
Spoření
Investice a vývoj
Fin tipy
Peníze a vy

Nedá mi to a musím reagovat a napsat pár slov v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu, kde vzniká otázka, jak se akciové trhy chovají v dobách ozbrojených konfliktů.

UKRAINE.jpg

Jedná se o velmi závažnou a pro většinu zemí i jednotlivců nebezpečnou a znervózňující situaci. Bude mít mimo jiné zbytečné následky na lidských životech a negativní dopad na ekonomiku obou zemí. Při správě našich investičních portfolií se řídíme zásadně diverzifikací, tedy rozkladem rizik, tím efektivně eliminujeme negativní vliv lokálních válečných konfliktů na Vaše investice a současná situace není vyjímkou.


Podotýkám, že v Rusku ani Ukrajině nemáme přímé investice. Jsou to v našich očích rizikové oblasti. Vývoj ekonomik obou zemí bude mít jen omezený a nepřímý vliv na naše portfolia. Podobně jako mezinárodní válečný konflikt v Afganistánu či v bývalé Jugoslávii, do kterého se zapojilo mimo USA i dalších 46 zemí.


Z krátkodobého pohledu válečný konflikt způsobí nervozitu na finančních trzích, tj. zvýšenou volatilitu (kolísání hodnoty aktiv). Nyní je volatilita na globálních trzích přibližně +-10%. Mimo zmíněný válečný konflikt ji nyní ovlivňuje snižující se emise nových peněz centrálními bankami a zvyšující se úrokové sazby.

Nicméně, pokud si vezmu data z historie a koukneme se na poklesy trhů během jiných konfliktů, tak zjistíme, že vždy se jednalo pouze o dočasný problém:

 • Napadení Pearl Harbor (7.12.1941) -19,80%, 143 dní
 • Korejská válka (1950) -12,90%, 23 dní
 • Kubánská krize (1962) -6,60%, 8 dní
 • Írácká invaze do Kuvajtu (1990) -16,90%, 71 dní
 • 11.9.2001 -11,60%, 11 dní

Ze střednědobého a dlouhodobého pohledu tento lokální válečný konflikt nebude mít žádný zásadní vliv na vývoj světové ekonomiky, tudíž ani na vývoj našich investičních portfolií.


Investujeme do vývoje světové ekonomiky. Doporučujeme proto na tuto situaci nereagovat, tj. zůstat pasivní a držet se svého finančního plánu. Rádi bychom Vám proto připomněli základní investiční zásady, které nabývají na důležitosti právě v takovýchto mimořádných situacích.

 • Nedělejte unáhlené závěry.
 • Dodržte svůj plánovaný investiční horizont.
 • Důvěřujte profesionálům, kteří o Vaše investice pečují.

V případě jednorázových investic je opravdu potřeba nedělat unáhlené závěry. Pokud máte volné finanční prostředky, tak se Vám naskýtá další investiční příležitost. Pravidelné investování tento vývoj nijak zásadně neovlivní, v tom spočívá jeho kouzlo– v době poklesu totiž nakupujete levněji.


Jak a proč zachovávat klid a chovat se rozvážně?

Nejprve drobet teorie:

Medvědí trh

 • Počítán jako pokles o více než 20 %, který pokračuje do dalšího nejníže dosaženého bodu.
 • Průměrné trvání medvědího trhu a recesí je 1,4 roku s průměrnou kumulativní ztrátou -41 %.

Býčí trh

 • Počítán jako růst (expanze) který následuje po vyšším poklesu než 20 %, který pokračuje do dalšího nejvyššího dosaženého bodu.
 • Průměrné trvání býčího trhu a expanze je 9,1 roku s průměrnou celkovou návratností 480 %

Tento graf zobrazuje historický výkon indexu S&P 500 (vývoj hodnot 500 předních amerických firem v USA) v době býčích (rostoucích) a medvědích (klesajících) trhů neboli expanzí a recesí.:

Snímek obrazovky 2022-03-09 v 15.22.05.png

Zdroj: https://www.amundi.cz (93 důvodů proč neinvestovat)

Přestože minulé výnosy nejsou zárukou budoucích, věříme, že tento graf přináší nový pohled na přínosy dlouhodobého investování.


Pevně věříme, doufáme, že tato vyostřená situace se brzy uklidní a v Evropě zavládne opět klid a mír.

Podobné články

Zajímavosti a rady ze světa financí

Investice v dobách války?

SRPEN 2023- Dnes bych se chtěl věnovat drobet Číně a ROZVÍJEJÍCÍM TRHŮM? Hypotéky a další zajímavé informace dnes jsou až na konci :-) ...

V DOBRÉM I ZLÉM, TAKOVÉ JE SKUTEČNÉ ŽIVOTNÍ PARTNERSTVÍ klienta a poradce, vnímáte to stejně tak i Vy? Je Váš poradce ten, komu svěříte veškeré své peníze i informace, které nemusí být příjemné ...
Zjistit více ...
Investice v dobách války?

ČERVENEC 2023- stav investic a POZOR na hlášení pojistných událostí

Je na čase se opět podívat na stav trhu investic- akcií, dluhopisů a podílových fondů obecně... + si dovolím opět připomenout, jak na pojistné události obecně a přidám jeden odkaz na pěkný článek ohledně spoření a "jak se v tom všem vyznat".
Zjistit více ...
Investice v dobách války?

ČERVEN a PRÁZDNINY 2023- Kam se svět a česká ekonomika posouvá? ... a další věci, které Vás mohou zajímat ...

Předně bych všem chtěl popřát krásné léto... Hodně pohody, klidu a načerpání energie do dalších pracovních měsíců. Nicméně i v létě se peníze točí a tak přinášíme další informace, které Vás mohou zajímat ...
Zjistit více ...

Pojďme se sejít osobně.

Stačí napsat nebo zavolat a domluvíme se na termínu.

Karel Caldr, DiS., EFA

VIP CO manažer/ Fin. poradce
+420 734 372 479

Bc. Barbora Kovacsová

Finanční poradce
+420 702 130 330

Helena Maiková

Profi/asistentka
+420 605 872 601

Monika Horáková

Finanční analytik
+420 721 080 114

Kde mě najdete?

Radniční 134/3, 3.np. České Budějovice 37001